W soboty będziemy parkować za darmo. Od dawna postulowała za tym Przemyska Kongregacja Kupiecka

29 maja 2016

W ubiegłym roku Przemyska Kongregacja Kupiecka postulowała o darmowe parkowanie w soboty, w naszym mieście. Ich postulat został wówczas odrzucony przez radę miejską. Teraz gdy nastąpiły zmiany w prawie radni zostali poniekąd zmuszeni do zmiany tej decyzji.

W środę, 25 maja, tuż przed rozpoczęciem sesji Rady Miejskiej, Przemyska Kongregacja Kupiecka zorganizowała konferencję prasową poświęconą tematowi darmowego parkowania w soboty. W ubiegłym roku, to właśnie oni postulowali o takie rozwiązanie, a także o obniżenie opłaty za pierwszą godzinę parkowania do 1 zł i gdy już wszystko wydawało się być ustalone – wcześniej odbyły się rozmowy w tej sprawie z klubem PiS oraz z klubem Porozumienie Dla Przemyśla – w dniu 24 września projekt ten został odrzucony przez radnych.

Okazuje się nagle, że to co proponowała wcześniej Kongregacja było złe, a teraz to samo, ale proponowane przez Miasto jest dobre. Dlaczego tak się dzieje? Nie mam pojęcia. Z tego co mi wiadomo parkingi w soboty w większości miast w Polsce są za darmo – mówił prezes PKK Ryszard Miłoszewski.

Dwudziestego czwartego września tamtego roku miało odbyć się głosowanie nad projektem uchwały będącej pomysłem Kongregacji Kupieckiej, jednakże do tego głosowania nie doszło. Podczas sesji radny Dariusz Iwaneczko wniósł projekt poprawek do projektu, co wywróciło go do góry nogami i niestety darmowe parkowanie w soboty nie zostało wprowadzone – przypomina v-ce prezes PKK Maciej Dębicki – Dzisiaj mówi się po raz kolejny o wolnych sobotach, mówi się, że robi się to dla mieszkańców. Proszę państwa, nie miejmy złudzeń, jeżeli 9 miesięcy temu radni nie przyjęli naszej uchwały, jeśli wówczas nie zrobiono tego, to co się nagle zmieniło. Czy dzisiaj Miasto nagle ma pieniądze, dzisiaj to jest możliwe? Nie, oni tego nie robią tego, że chcą ułatwić mieszkańcom życie, nie dlatego, że robią coś dla nas, to jest robione wyłącznie dlatego, że w całej Polsce Sądy Administracyjne wydają wyroki, które nakazują znoszenie opłat parkingowych w soboty.

Podczas środowej sesji, 15 głosami za, radni wprowadzili darmowe parkowanie w soboty. Uzasadnieniem tej uchwały jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nakazuje traktowanie soboty jako dnia wolnego, a co za tym idzie dnia, w którym za parkowanie nie są pobierane opłaty.

Roczne dochody do budżetu miasta z tytułu opłat parkingowych wynoszą 1 mln 200 tys. zł, wpływy z soboty, to 100-130 tys. zł.

Gdyby radni nie przegłosowali tej uchwały, wówczas jak zapowiedziała wcześniej Kongregacja wniosłaby do Sądu Administracyjnego pozew. Wciąż domagają się oni obniżenia opłaty za pierwszą godzinę do 1 zł, a także wzywają do zaprzestania bezprawnego pobór opłat na części parkingów miejskich. Nie dość, że narusza to prawo, to jeszcze przynosi wstyd miastu rzekomo przyjaznemu turystom – argumentują – Takim miejscem jest np. parking na Placu Berka Joselewicza. Opłaty tam są bezpodstawne, ponieważ jest wadliwe oznakowanie tego parkingu, co reguluje rozporządzenie ministra transportu i infrastruktury.

Anna Fortuna