W sobotę uroczyście odsłonięto figury polskiego Legionisty i węgierskiego Huzara

13 września 2016

W minioną sobotę uroczyście odsłonięto figury polskiego Legionisty (Beliniaka) i węgierskiego Huzara (Honvéda). Wśród zgromadzonych gości obecny był przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér oraz marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, którzy są inicjatorami powstania upamiętnienia.

Postaci polskiego Legionisty (Beliniaka) i węgierskiego Huzara (Honvéda) mają upamiętnić wydarzenia z okresu pierwszej wojny światowej, a także pobytu żołnierzy węgierskich w Twierdzy Przemyśl. Ważnym pretekstem dla wydarzenia jest także ogłoszenie przez parlamenty Polski i Węgier roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko – Węgierskiej.

Prawdopodobnie nie ma na świecie dwóch takich narodów, jak Polacy i Węgrzy, które od początków swojego istnienia, zostały tak połączone więzami historii i wspólnych tradycji – mówił marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński – Te więzy datujemy już na czasy dynastii Andegaweńskiej, dynastii Jagiellonów czy Batorów oraz wielkich świętych, jak św. Kinga czy św. Jadwiga. Husar i ułan to symbole węgierskiej i polskiej walki i braterstwa, a konie niosą nas ku przyszłości, ku zwycięstwu. I niech to będzie symbol naszej pracy ku zwycięstwu.

Pomnik pokazuje pamięć wspólnych polsko-węgierskich losów, przyjaźni, braterstwa broni i solidarności – dodał przewodniczący Kövér.
Mamy kryzys imigracyjny w Europie i musimy działać. I szczególnie chciałbym podziękować naszym przyjaciołom z Polski za to, że wspólnie pomagają nam bronić naszych granic. Tak naprawdę, przyszłość Europy zależy m.in. od tego, czy Europa jest w stanie wzorować się na przyjaźni polsko-węgierskiej, czy jest w stanie dzielić się naszymi wartościami, że jesteśmy dumni i szanujemy się wzajemnie – powiedział przewodniczący Parlamentu Węgier Laszlo Kover.

Do zgromadzonych zwrócił się także prezydent miasta Przemyśla Robert Choma – na pewno dojdzie do zbliżenia jeszcze większego między Przemyślem a Egerem. Mamy nowe pomysły jeżeli chodzi o wymianę szkół, mamy nowe pomysły, jeśli chodzi o wymianę młodzieży, a to co najważniejsze, Węgrzy są trzecią grupą w Przemyślu, po Austriakach i Niemcach, najbardziej licznie odwiedzającą Przemyśl. Odsłonięte pomniki symbolizują wartości najwyższe, czyli miłość do ojczyzny, wolność i przywiązanie do tradycji. W symboliczny sposób mają przypominać czym jest wspólna historia aby budować trwałe przyjaźnie i partnerem.

Odsłonięty monument odlany został z brązu, wykonawcami ułana są artyści rzeźbiarze Piotr Zbrożek i Elżbieta Zając-Zbrożek, huzara – Sandor Györfi.

Na pamiątkę sobotniego wydarzenia włodarz Przemyśla wręczył marszałkowi Sejmu i przewodniczącemu węgierskiego parlamentu specjalnie wybite z tej okazji medale.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, w Rynku rozpoczął się festyn podczas którego na scenie zaprezentowały się polskie i węgierskie zespoły, była to także okazja aby spróbować węgierskie potrawy.