W Przemyślu zaprotestowano przeciwko obniżeniu emerytur pracownikom służb mundurowych PRL

22/08/2017
6323 Views

Przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zorganizowali w Przemyślu spotkanie dotyczące zmian w zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych. Ustawę obniżającą emerytury i renty byłych pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin Sejm przyjął podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r.

Ustawa tzw. dezubekizacyjna uchwalona przez Sejm w dniu 16 grudnia 2016 r. obniża emerytury i renty od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Zgodnie z nią od 1 października br. maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS, czyli emerytura – ok. 2 tys. zł, renta – ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna – ok. 1,7 tys. zł. Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej powołany przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych uważa tą ustawę za represyjną, dlatego też opracowuje swój projekt regulujący ją.

Zdaniem Komitetu ustawa z 2016 r. ignoruje fundamentalne zasady konstytucyjne, takie jak zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony praw nabytych, równości wobec prawa oraz gwarancje należytego zabezpieczenia społecznego osób niezdolnych do pracy i szczególnie potrzebujących. Narusza ona także ugruntowaną w polskim i europejskim systemie prawnym, zasadę niedziałania prawa wstecz oraz niestosowania odpowiedzialności zbiorowej.

Ustawa jest kolejnym, jawnie bezprawnym zerwaniem umowy zawartej w 1990 r. między policjantami i funkcjonariuszami służb mundurowych a niepodległym Państwem Polskim. Jedna strona tej umowy w pełni się z niej wywiązała, druga natomiast – Państwo Polskie, bez żadnej racjonalnej i prawnie uzasadnionej przyczyny zerwało ją, uznając po kilkudziesięciu latach, że ówczesne ustalenia nie są nic warte, podobnie jak wieloletnia służba tysięcy policjantów i funkcjonariuszy po 1990 r. dla wolnej i niepodległej Ojczyzny. – podaje Komitet.

Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej uważa, że doręczanie decyzji drastycznie obniżających świadczenia emerytalne, już spowodowały tragiczne skutki, jakimi są odnotowane, przypadki samobójstw i nagłych zgonów, których podłożem był stan załamania nerwowego i poczucie krzywdy wyrządzonej byłym policjantom i funkcjonariuszom, oraz ich rodzinom, postanowieniami ustawy represyjnej uchwalonej 16 grudnia 2016 r.

Ten czarny pijar, który wokół was został stworzony, potworne kłamstwo, które wylewa się zewsząd dotyczące tego środowiska na pewno nie pozostawia was obojętnymi. To kłamstwo, które rozpowszechnia ta władza o tym, że mieliście 20 tys. zł emerytury, że byliście zbrodniarzami, że służyliście jakiemuś państwu totalitarnemu. Ta władza opętana nienawiścią, prowadzona przez małego nienawistnego człowieka nie spocznie dopóki nie skłóci kompletnie Polaków. Ale jak inaczej może być jak na czele partii stoi morderca smoleński, musi przecież jakoś odreagowywać – powiedział podczas spotkania w Przemyślu Andrzej Rozenek pełnomocnik OKIU – Jest próba zawładnięcia historią, wykreślenia z niego całego rozdziału PRL, wprowadzenia w to miejsce jakiegoś państwa totalitarnego, czyli zniszczenia życiorysów waszych i moich rodziców, dziadków. Ta próba na razie się udaje, młodzi ludzie czczą żołnierzy wyklętych, czyli tych którzy strzelali do polskich dzieci, po prostu bandytów. Pokazuje to że propaganda odnosi jakiś skutek.

Komitet zebrał już 2 tys. podpisów potrzebnych do zarejestrowania, w połowie września złożą wniosek do marszałka Sejmu informujący o jego powstaniu oraz o rozpoczęciu zbierania podpisów pod swoim projektem. Aby projekt został przedłożony Wysokiej Izbie będą potrzebowali 100 tys. podpisów.

Inne wiadomości

Próbował przemycić przez granicę nielegalny towar
Wiadomości
210 views
Wiadomości
210 views

Próbował przemycić przez granicę nielegalny towar

af - 18/01/2019

Obywatel Niemiec próbował przemycić przez granicę alkohol i papierosy. Nielegalny towar przechwycili jednak funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej. 12 stycznia,…

Miało być bezpieczniej, wciąż nie jest
Wiadomości
737 views
Wiadomości
737 views

Miało być bezpieczniej, wciąż nie jest

af - 17/01/2019

Przesunięcie przejścia dla pieszych z ul.św. Jana na ul.Glazera miało poprawić bezpieczeństwo zarówno przechodniów jak i samych kierowców. Tak jednak…

Karnawałowy Koncert na scenie Zamku Kazimierzowskiego [galeria zdjęć]
Wiadomości
271 views
Wiadomości
271 views

Karnawałowy Koncert na scenie Zamku Kazimierzowskiego [galeria zdjęć]

af - 17/01/2019

11 stycznia na scenie Zamku Kazimierzowskiego odbył się Koncert Karnawałowy w wykonaniu Przemyskiego BIG BANDU pod dyrekcją Antoniego Gurana oraz…