W Przemyślu uczczono pamięć deportowanych na „Nieludzką Ziemię”

9 lutego 2015

W Przemyślu uczczono pamięć, o tych którzy zostali deportowani na Sybir w roku 1940. Uroczystości odbyły się w 75 rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Uroczystości związane z 75 rocznicą deportacji na Sybir mieszkańców Przemyśla i okolic rozpoczęła msza św. w kościele Świętej Trójcy. Po nabożeństwie przy tablicy Sybiraków umieszczonej w murze kościoła złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Wspominając te tragiczne wydarzenia prezes Zarządu Sybiraków w Przemyślu Joanna Preiss powiedziała kto nie był i nie przeżył deportacji i nie był na Syberii, ten nigdy nie będzie mógł pojąć bólu, cierpień i głodu, które tam były chlebem powszednim (…) My Sybiracy pamiętamy o tym i naszym obowiązkiem jest przekazywane tej prawdy młodszemu pokoleniu aby również pamiętało o ofiarach II wojny światowej.

Prezydent Przemyśla Robert Choma podziękował przedstawicielom związku za kultywowanie pamięci o tych co odeszli i o tych co żyją i przekazują pamięć młodszym pokoleniom. Włodarz miasta zapewnił również, że podczas tej kadencji powstanie pomnik „Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia”.

Dalsze uroczystości odbyły się na rampie kolejowej na Bakończycach, w miejscu w którym 10 lutego 1940 rozpoczęła pierwsza z czterech podróży na „Nieludzką Ziemię”, podczas których wywieziono łącznie140 tys. osób. Zapalono tam znicze, a świadkowie tamtych wydarzeń podzielili się swoimi wspomnieniami. Sybiracy pamiętają ten dzień jakby to było dzisiaj…dzień był mroźny i śnieżny, zrozpaczeni ludzie zostali stłoczeni w wagonach towarowych, a następnie wyruszyli w nieznane przy krzykach, płaczu i rozpaczy. Ci, którzy przetrwali deportację żyli nadzieją, że Bóg pozwoli kiedyś wrócić do ojczyzny, która została w sercach Polaków. Na zakończenie obchodów odśpiewano Hymn Sybiraków.

W uroczystościach wzięli udział: Senator RP Andrzej Matusiewicz, Prezydent Przemyśla Robert Choma, Przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Bukowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, Sybiracy, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy Przemyśla.

Obchody zorganizowali : Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Związek Sybiraków III RP w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, Centrum Kulturalne, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

Anna Fortuna