Czy w Przemyślu powstanie inkubator przedsiębiorczości? Takie są zapowiedzi prezydenta

12 listopada 2014

Przemyśl wraz z gminami ościennymi realizuje projekt „Integracja działań na rzecz rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl”. W jego ramach powstanie na terenie miasta inkubator przedsiębiorczości, który będzie wspierał małe i średnie firmy, a w szczególności rozwój tych nowo powstałych.

W ubiegłym tygodniu w Przemyślu odbyła się konferencja na temat projektu „Integracja działań na rzecz rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl” z udziałem prezydenta Roberta Chomy, wójtów okolicznych gmin, przedstawicieli placówek oświatowych oraz przedsiębiorców. Projekt ten na Podkarpaciu skierowany jest do 6 obszarów : Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola. O ważności tej inicjatywy ze względu na perspektywę finansową najbliższych lat przekonywał podczas spotkania Robert Choma. Trzeba dobrze wykorzystać ostatnie pieniądze z UE. Regionalne inwestycje terytorialne, to nowe narzędzie zaproponowane przez komisję UE, nowy sposób współpracy samorządów z gminami. Zgłaszane projekty muszą być zintegrowane, ale mogą opierać się na nietypowych inwestycjach.

Głównym celem projektu są zintegrowane działania na rzecz rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl oraz 5 gmin ościennych : gminy Krasiczyn, Medyka, Orły, Przemyśl, Żurawica. Dzięki tej integracji – na zasadzie porozumienia – są większe szanse na przyciągnięcie inwestora na nasze tereny.

W chwili obecnej w ramach tego projektu jest realizowane zagospodarowanie gmin fortecznych. W strategii rozwoju znajduje się autostrada, kierunki techniczne w szkołach średnich i wyższych, podstrefa ekonomiczna w Orłach, tereny pod logistykę w Medyce, odnawialne źródła energii w Krasiczynie.

Z projektu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl zostanie rozbudowany i zintegrowany system komunikacji publicznej ( budowa nowego dworca podmiejskiego przy ul. Czarnieckiego, zakup nowych autobusów miejskich, a być może także kładka nad ulicą Jagiellońską ), rozbudowany system gospodarowania odpadami ( selektywna zbiórka odpadów ) oraz zostanie przeprowadzona modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego. Powstanie również przemyski inkubator przedsiębiorczości – prawdopodobnie przy PWSW, w dawnym budynku należącym do policji. Inkubatory, to instytucje posiadające ofertę lokalową i ofertę usług wspierających małe i średnie firmy, a w szczególności nowo powstające. Obejmują one doradztwo ( ekonomiczne, finansowe, prawne, patentowe, organizacyjne, technologiczne ), pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych oraz kontakty z instytucjami naukowymi ( korzystanie z ich zasobów, w tym przypadku laboratoria PWSW ).

Całość tego projektu jest na etapie przygotowawczym. Przygotowana jest diagnoza, która wskaże potencjał gospodarczy i funkcjonalności naszego terenu, czy ten obszar jest atrakcyjny dla inwestorów i co zrobić aby go uatrakcyjnić.