W Przemyślu powstanie Centrum Rozwoju Badmintona

29 grudnia 2017

Przy I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu powstanie nowoczesna hala sportowa. Zostanie ona wybudowana w ramach zadania inwestycyjnego „Centrum Rozwoju Badmintona w Przemyślu”.

W dniu 22 grudnia br., prezydent Przemyśla Robert Choma podpisał z Jackiem Ruparem, właścicielem F.H.U.P. „DOMREX” umowę na realizację budowy obiektu.
Budowa hali sportowej w ramach budowy Centrum Rozwoju Badmintona w Przemyślu obejmuje budowę sali gimnastycznej wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Budynek sali zostanie dobudowany do środkowego skrzydła budynku szkoły, w jego wschodniej części, na terenie istniejącego boiska asfaltowego.

W budynku sali zaprojektowano arenę sportową, pomieszczenia trenerów, magazyn sprzętu sportowego, ogólnodostępne sanitariaty – w tym dla osób niepełnosprawnych oraz dwa zespoły szatniowo-sanitarne, komunikację z windą i galerię widokową.

W układzie areny sportowej zaprojektowano boiska do badmintona, siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej.

Zaprojektowany obiekt w zakresie wymiarów, wysokości i zastosowanego oświetlenia jest w pełni przystosowany i odpowiedni do dyscypliny sportowej, jaką jest badminton. Jest on zgodny z normami Polskiego Związku Badmintona, dlatego też obiekt ten będzie wykorzystywany przede wszystkim do tej dyscypliny sportowej, ale i również do prowadzenia zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych i organizacji zawodów z innych dyscyplin sportowych. – mówi Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta.

Obiekt będzie również wykorzystywany do organizacji obozów szkoleniowych dla kadry wojewódzkiej i kadry Polski w kategoriach U-9 do U-19, organizacji rozgrywek ligowych w ramach ligi Polskiego Związku Badmintona, w tym rozgrywek Ekstra Ligi Badmintona, organizacji turniejów i rozgrywek szkolnych i pokazowych w zakresie badmintona.

Budowa tej hali nie byłaby możliwa bez udziału Polskiego Związku Badmintona. Dzięki niemu zadanie otrzymało dofinansowanie z ministerstwa w wysokości 42%.
W dniach od 18 do 21 stycznia w przemyskiej hali POSiR odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Victor Polish Junior 2018. Zawodnicy z całego świata będą walczyć o jak najlepszy ranking na Mistrzostwa Europy Juniorów w Talinie we wrześniu przyszłego roku. To niezwykłe wydarzenie jest jednym z najważniejszych turniejów badmintonowych w tej części Europy. Do udziału w Victor Polish Junior 2018 zgłosiło się ok. 160 najlepszych badmintonistów z całego świata, w tym m.in. ze Szwecji, Finlandii, Chorwacji, Japonii, Hiszpanii, Indii, Izraela, Salwadoru, Bułgarii, USA, Turcji, Kanady, Rumunii.

Dyscyplina rozwija się i wszyscy od nas wymagają obiektów, które będą spełniały warunki, w których będzie można organizować turnieje, zgrupowania kadr na najwyższym polskim i światowym poziomie. Nasz poziom sportowy bardzo się podnosi od roku 2013, kiedy udało nam się zdobyć z młodzikami mistrzostwo Polski. Jest to jedno wielkie pasmo sukcesów uwieńczone przywiezionymi w zeszłym tygodniu 6 medalami z mistrzostw Polski. Od pewnego czasu jesteśmy zauważani na rynku badmintonowym w Polsce i w Europie. – mówi Dariusz Stańko, prezes i trener UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl.

Wartość inwestycji to 7 639 208, 52 zł. Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 3 200 000 zł, w ramach Programu Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2017.

Anna Fortuna

Fot. Agata Czereba