W Przemyślu odbyło się spotkanie „Polska Seniora” zorganizowane przez Platformę Obywatelską

29 listopada 2017

O tym jakie oczekiwania mają przemyscy seniorzy dyskutowano podczas konsultacji społecznych. Zebrane pomysły mają zostać wykorzystane przez Platformę Obywatelską podczas realizacji projektu „Polska Seniora”.

W miniony poniedziałek, w czterech miastach na Podkarpaciu, w tym i w Przemyślu przeprowadzono konsultacje społeczne projektu „Polska Seniora”.
Platforma Obywatelska stara się z troską myśleć o wszystkich obywatelach, również o starszych – seniorach, emerytach, w związku z tym rozpoczynamy chyba największe w Polsce do tej pory konsultacje na temat Polski Seniorów. Chcemy zapytać tę grupę wiekową jaki ma pomysł na swoją jesień życia. Chcielibyśmy bardzo aby emeryt żył godnie, zdrowo i aktywnie. To są trzy filary naszej akcji. Posłuchamy dzisiaj Polaków przedstawimy im swoje propozycje i porównamy je z ich pomysłami. Kiedy PO wróci do władzy – a w to bardzo głęboko wierzę, że tak się stanie – wdrążymy ten program w życie. – powiedział poseł na Sejm RP Marek Rząsa, organizator konsultacji w Przemyślu.

Do tej pory PO w kwestii dotyczących seniorów udało się m.in. stworzyć departament polityki senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, przyjąć ustawę umożliwiającą powstanie Rad Seniorów – taka Rada również działa w naszym mieście, uruchomić Program Senior Wigor – stworzenie sieci placówek, które mają pomóc w aktywizacji osób starszych, w Przemyślu w ramach tego programu funkcjonuje Dom Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” przy ul.Popiełuszki, utworzono Program „Kultura Dostępna” – specjalne oferty dla seniorów w zakresie kultury, stworzono Narodowy Instytut Geriatrii, który leczy, prowadzi badania naukowe i wyznacza standardy opieki nad seniorami oraz kształci lekarzy i opiekunów.

Wśród oczekiwań wymienianych przez przemyskich seniorów znalazły się m.in. te dotyczące podniesienia wysokości rent i emerytur, co przełożyłoby się na godne życie, większej dostępności do służby zdrowia oraz utworzenia w przemyskim szpitalu oddziału geriatrycznego, wprowadzenia ulg czy też darmowych wejściówek na różnego rodzaju imprezy kulturalne.

We wstępnych propozycjach jakie chciałaby wprowadzić Platforma Obywatelska dla seniorów jest np. emerytura bez podatku dochodowego, czek opiekuńczy finansujący opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo, urlop wytchnieniowy – finansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekunów, w kwestii zdrowia wprowadzenie bilansu 60-latka tzn, badanie profilaktyczne i coroczne monitorowanie stanu zdrowia, szczepienia na grypę, darmowy zestaw zniżek na leki, geriatria w każdym województwie, aktywne życie – biuro seniora w każdym powiecie, wsparcie rad seniora, karnet aktywizacyjny dla seniora do wykorzystania na uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym.