W Przemyślu ma powstać „Muzeum Ratownictwa”

13 sierpnia 2018

Miasto podpisało z przedstawicielem Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna „Muzeum Ratownictwa” w Krakowie umowę użyczenia nieruchomości mieszczącej się przy ul. Słowackiego 85, w której niegdyś usytuowane były garaże oraz kotłownia byłego szpitala wojskowego.

Rozmowy w tej sprawie prowadzone były przez zastępcę prezydenta Miasta Grzegorza Haydera od maja tego roku. Początkowo o możliwości utworzenia Muzeum Ratownictwa Grzegorz Hayder rozmawiał z przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, a następnie z bezpośrednio zainteresowanymi.

Projekt przeniesienia Muzeum Ratownictwa z Krakowa do Przemyśla wziął się przede wszystkim stąd, że nie mieliśmy w Krakowie takiego dużego obiektu, w którym moglibyśmy pokazać to czym dysponujemy, a warto zaznaczyć, iż nasze Muzeum posiada w swoich zbiorach duże eksponaty – głównie pojazdy ratownicze – służące niegdyś w pogotowiu, jak i straży pożarnej, a także takie, które swego czasu wykorzystywane były przez służby lotnicze – powiedział Łukasz Pieniążek Prezes OSP Muzeum Ratownictwa.

Już od jakiegoś czasu, przewożone są do Przemyśla pierwsze eksponaty. W sumie będzie ich blisko setka, a wśród nich znajdą się samochody o rozmaitym przeznaczeniu ratowniczym, pochodzące z różnych okresów. Spośród muzealnych „perełek” wymienić można m.in.: Nysę „R”, sanitarkę Fiat 125, Warszawę 223, a nawet kadłub helikoptera TOPR oraz samochody, które były wykorzystywane w zabezpieczaniu pielgrzymki Papieża Jana Pawła II.

Mam  nadzieję, że już niedługo zarówno mieszkańcy naszego Miasta, jak i coraz liczniej odwiedzający je turyści, będą mieli okazję podziwiać te wspaniałe, ratujące niejedno życie, pojazdy. – powiedział Robert Choma prezydent Miasta Przemyśla.

Otwarcie Muzeum Ratownictwa w Przemyślu wstępnie zaplanowano na jesień tego roku.

Fot. www.muzeumratownictwa.pl