W Przemyślu gościł ambasador USA

25 kwietnia 2016

W dniach 22 – 23 kwietnia w Przemyślu gościł marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński wraz z ambasadorem USA w Polsce Paula W. Jonesa oraz konsulem generalnym USA w Krakowie Waltera Braunohlera.

Dla ambasadora, który pełni swoją funkcję od września ubiegłego roku, była to pierwsza wizyta w Przemyślu. Podczas pierwszego dnia w naszym mieście, delegacja zwiedziła Zamek Kazimierzowski, Archikatedrę Przemyską wraz z jej podziemiami, Rynek Starego Miasta.

Podczas drugiego dnia pobytu w Przemyślu, goście zwiedzali polsko-ukraińskie przejście granicznego w Medyce. Była to okazja aby zaprezentować im funkcjonujące tu rozwiązania infrastrukturalne, sprzęt do kontroli autentyczności dokumentów, a także odprawę podróżnych w kontekście weryfikacji dokumentów wizowych (biometria wizowa VIS). W pomieszczeniu kierownika zmiany delegacja miała okazję zapoznać się m.in. z wykorzystaniem wież obserwacyjnych i optoelektroniki w ochronie granicy państwowej. Następnie uczestniczyli w locie patrolowym wzdłuż granicy państwa śmigłowcem SG.

Kolejnym etapem wizyty była Placówka SG w Huwnikach, gdzie zaprezentowano sprzęt wykorzystywany w bezpośredniej ochronie ” zielonej” granicy państwa. Szczególnym zainteresowaniem gości cieszył się pojazd obserwacyjny (PJN), quady, ręczna kamera termowizyjna Sophie i cyfrowe lornetki z zapisem obrazu.

Wizyta zakończyła się zwiedzaniem Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.