Podkarpacka SG fundatorem szaty dla Cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej
Straż Graniczna na Podkarpaciu ufundowała szklaną szatę dla Cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Uroczyste przekazanie szaty nastąpi 17 maja.
Pomysł narodził się jesienią 2015 roku w związkach zawodowych Bieszczadzkiego Oddziału SG, a następnie na naradzie, został przedstawiony Komendantowi i kadrze kierowniczej oddziału. Tutaj spotkał się z akceptacją. Wszyscy zgodzili się, aby wesprzeć finansowo nietypowe przedsięwzięcie powstania szklanej sukni dla obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej jako wotum wraz z aktem zawierzenia Bieszczadzkiego OSG w jego 25. rocznicę powstania.
Niedługo potem głoszono zbiórkę pieniężną, która trwała do lutego 2016 r., a dobrowolnie partycypowali w niej zarówno funkcjonariusze jak i pracownicy BiOSG. Równocześnie rozpoczęły się poszukiwania wykonawcy. Zgłosiły się dwa podmioty, z których wybrano Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Wykonawca przedstawił projekt szklanej szaty, który następnie został zaakceptowany przez fundatorów (BiOSG), przez klasztor i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykonanie szaty (łącznie z projektem i uzgodnieniami) trwało 10 miesięcy.Do końca ubiegłego roku toczyły się prace przygotowawcze, a od 6 stycznia br. rozpoczęto prace wykonawcze. Pod koniec kwietnia, gotowa szklana suknia ma zostać zamontowana na Cudownym obrazie.
Suknia ma wymiary 113 na 80 cm i waży około 50 kg. Szkło emitujące szatę ma efekt przestrzenny i jest unikatem na skalę Europy.
Uroczyste przekazanie wotum będzie miało miejsce w Kalwarii Pacławskiej 17 maja o godzinie 12.00 , w czasie uroczystej eucharystii sprawowanej przez Abp Józefa Michalika Równocześnie, nastąpi akt zawierzenia funkcjonariuszy, pracowników Bieszczadzkiego Oddziału SG i ich rodzin Matce Bożej Kalwaryjskiej w 25-lecie powstania Straży Granicznej na Podkarpaciu.
Także, wewnątrz sanktuarium zostanie wmurowana granitowa tablica upamiętniająca to wydarzenie oraz kapsuła czasu z nazwiskami fundatorów.