W przemyskim wojewódzkim szpitalu oddział okulistyki dostał nowoczesny sprzęt

22 czerwca 2016

Oddział okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu im. św.Ojca Pio w Przemyślu został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Umożliwi on wykonywanie operacji tylnego odcinka oka.

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu został wyposażony w nowoczesny aparat do optycznej tomografii skaningowej siatkówki, który pozwoli na szybką i bezinwazyjną diagnostykę. Jest on niezbędny w rozpoznawaniu i leczeniu chorób plamki u pacjentów z cukrzycą, z chorobami naczyń oraz w zwyrodnieniu plamki w związku z wiekiem. Obecnie są to najczęstsze przyczyny ślepoty w krajach wysokorozwiniętych.

Drugi sprzęt o jaki wzbogacił się przemyski szpital, to fakowitrektom służący do wykonywania pełnej chirurgii oka. Pozwala on na wykonywanie operacji zaćmy poprzez minimalną ingerencję w strukturę gałki ocznej, przyspiesza gojenie oka i pozwala pacjentowi już po kilku dniach na powrót do normalnego funkcjonowania.

Urządzenie to umożliwia także przeprowadzanie operacji tylnego odcinka oka, dotychczas niewykonywanych w Przemyślu. Zabiegi te będą wykonywać chirurdzy, którzy mają wieloletnie doświadczenie pracy w wielu ośrodkach w Polsce i w Europie. Przemyscy pacjenci nie będą już musieli jechać do ośrodków w Rzeszowie, Lublinie czy Warszawie.

Ponadto na oddziale zostanie zatrudniona dodatkowa kadra specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zachowawczym pacjentów ADM. Wprowadzone zostanie leczenie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Dzięki podpisaniu kontraktu z NFZ wykonywane będą zastrzyki w leczeniu ADM, a jest to kosztowne i prowadzone przez nieliczne ośrodki w kraju – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu Marek Ptaszyński.