W przemyskim PGM nie tylko zarządzają budynkami. Potrafią też mistrzowsko wyremontować każde zabytkowe drzwi i schody

10 kwietnia 2017

Przemyskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zostało zauważone na XXII Targach Budownictwa w Rzeszowie, gdzie promowało swoje usługi stolarskie. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się bramy wejściowe w ich wykonaniu.

Przemyskiego Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej nie tylko zarządzana nieruchomościami, ale także realizuje inne zadania. Wśród nich są prace związane z wymianą stolarki drzwiowej. To właśnie ich bramy wejściowe i schody drewniane zostały dostrzeżone podczas trzydniowych XXII Targów Budownictwa w Rzeszowie.
Udział w imprezie należy uznać za bardzo udany. Nasza oferta dla wielu była zaskoczeniem ale właśnie o to chodziło. Kompleksowość proponowanych usług, ale przede wszystkim oferta naszego zakładu stolarskiego – dostępna namacalnie w postaci drewnianych schodów i bram wejściowych do budynków i mieszkań okazały się strzałem w dziesiątkę. Ilość zapytań ale przede wszystkim konkretnych propozycji zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Jest to kolejny mały sukces i krok w przyszłość. – mówi prezes PGM Tomasz Zaleszczyk.

Spośród ponad 200 wystawców żaden nie miał nie miał podobnej oferty do przemyskiej spółki, która proponuje konkretne rozwiązania nawiązujące do zabytkowej architektury. To właśnie drzwi i bramy wejściowe PGM przykuwały największe zainteresowanie wśród odwiedzających targi – a było ich prawie 10 tys. osób. Namacalnym dowodem na to są pierwsze podpisywane umowy ze zleceniodawcami spoza Przemyśla.

Budynki, w których były wymieniane lub remontowane drzwi w wielu przypadkach są wpisane do rejestru zabytków, dlatego prace te nadzoruje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu. W przypadku drzwi których ze względu na zły stan nie można odrestaurować, prowadzone prace mają na celu zachowanie ich wyglądu jak najbardziej zbliżonego do pierwotnego. Czasami też w tych nowych udaje się wkomponować elementy pochodzące z pierwotnych i to właśnie one architektonicznie odtwarzane są w pracowni rzeźbiarskiej.

Głównymi materiałami stosowanymi do tego rodzaju prac są drewno sosnowe, dębowe, bukowe o wilgotności ok. 12%.Ze względu na specyfikę wyrobów, oprócz wstępnej obróbki drewna, większość prac wykonywana jest ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników z wieloletnim doświadczeniem.

Anna Fortuna