W przemyskim CK odbył się wernisaż prac pacjentów z szpitala psychiatrycznego w Żurawicy [Galeria]

9 listopada 2016

W dniu 4 listopada w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się wernisaż prac pacjentów Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy. Ekspozycję prac można oglądać do 18 listopada w Galerii ,,12” i Galerii Hol.

Prace pacjentów nie byłyby możliwe gdyby nie nasi wspaniali terapeuci. Pod profesjonalnym nadzorem, cierpliwością, umiejętnością współpracy z takimi pacjentami powstały takie piękne prace – mówiła podczas wernisażu dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Barbara Stawarz – Twórczość jest odzwierciedleniem duszy. Zachęcam do tego żeby oglądając te prace zastanowić się głębiej, przeanalizować co ci artyści chcą nam przekazać.

Wystawa prezentuje światy znane i nieznane, jest dużo inspiracji codziennością, tym co nas otacza, ale również odzwierciedlają one świat fobii, strachu, lęku, fantazji, marzeń sennych, świat wewnętrznych przeżyć.

Prace pacjentów powstawały podczas ich zajęć plastycznych, które mają za zadanie odwrócenie uwagi od doznań chorobowych, nakierowanie ich na to co ich otacza. Działają również mobilizująco, aktywizująco i usprawniająco. Sposoby i techniki wykonywania prac uzależnione są od stanu w jakim znajduje się pacjent, od tego czy jest on wycofany, aktywny, jakie ma zainteresowania. Na wystawie można zobaczyć prace m.in.: olejowe, akwarele, witraż, rękodzieło.

Mam nadzieję, że ta wystawa będzie początkiem, obopólnej korzystnej współpracy – powiedział dyrektor CK Janusz Czarski – Prace, które wychodzą spod pędzla tego typu twórców są eksponowane w Europie i na świecie w najlepszych galeriach.

Anna Fortuna

no images were found