W przemyskiej Szaszkiewiczówce obchodzono Dzień Wyszywanki

27 maja 2017

W dniu 25 czerwca, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu odbył się Dzień Wyszywanki.

Dzień Wyszywanki, czyli haftowanej koszuli, która jest nieodłącznym elementem stroju ludowego Ukrainy, to oddolna inicjatywa społeczna, która pojawiła się na Ukrainie w 2007 roku. Dzisiaj ma już wymiar światowy. Zapoczątkowali ją studenci uniwersytetu w Czerniowcach ubierając w określonym dniu całą uniwersytecką społeczność w wyszywane koszule i bluzki. Zainteresowanie akcją było tak duże, że szybko rozprzestrzeniła się ona po całym kraju, a także ukraińskiej diasporze, znajdując licznych naśladowców, nie tylko zresztą wśród samych Ukraińców.

Dzień ten jest także dniem solidarności narodowej, poświęconym tradycji kultywowania stroju etnicznego.

Czwartkowe obchody połączono z wystawą, na którą złożyły się cenne wyszywane pamiątki rodzinne, pochodzące ze zbiorów pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Przemyślu. Uroczystości zwieńczył barwny korowód, który dotarł na przemyski Rynek. Tam, uczniowie szkoły wypuścili w niebo mnóstwo niebieskich i żółtych balonów.

Fot. UM Przemyśl