W przemyskiej pracowni Felczyńskiego powstał jubileuszowy dzwon upamiętniający 1050 rocznicę Chrztu Polski

12 maja 2015

W pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu powstał jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa” upamiętniający 1050 rocznicę Chrztu Polski. Zawiśnie on w grodzie Mieszka I na Ostrowie Lednickim.

Odlew jubileuszowe dzwonu odbył się w poniedziałek, 11 maja w obecności m.in.: arcybiskupa Wojciecha Polaka Metropolity Gnieźnieńskiego Prymasa Polski, arcybiskupa Józefa Michalika, prof. dr hab. Andrzeja M.Wyrwy derektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Dzwon „Mieszko i Dobrawa” upamiętniający 1050 rocznicę Chrztu Polski zawiśnie w stołeczno-rezydencjonalnym grodzie Mieszka I na Ostrowie Lednickim. Jego poświęcenie odbędzie się 14 kwietnia 2016 r. podczas innauguracji uroczystości rocznicowych Chrztu Polski. Dzwon o wadze 220 kg i średnicy 70 cm będzie rozbrzmiewał w chwilach szczególnych dla Polski, a także przy wizytach ważnych gości. Widnieje na nim wizerunek Mieszka i Dobrawy, data i miejsce jego poświęcenia, a także napis po łacinie ” Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta”.

Fundatorem dzwonu jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.