W piątek odbyło się ppotkanie otwarte przemyskich członków partii Razem

19 lutego 2017

Partia Razem w Przemyślu działają rok czasu. W piątkowe popołudnie jej przedstawiciele podczas otwartego spotkania przedstawili główne założenia swoich struktur.

Partia Razem, to partia lewicowo-socjalna, dbająca o parytety na polu płci. Bez względu na szczebel zarządza nią zbiorowość. Zarząd przemyski obecnie liczy 5 osób.

W swojej działalności przede wszystkim chcą się skupiać na szeroko rozumianych prawach pracowniczych, czyli walkach z umowami śmieciowymi, z wyzyskiem. Są za promowaniem polskiej gospodarki i jak sami przekonują trzeba stwarzać przedsiębiorcom takie instrumenty żeby mogli uczciwie płacić ludziom za wykonaną pracę. Z jednej strony podkreślają przy tym, że polski przedsiębiorca jest ciemiężony przez władzę tego kraju, z drugiej zaś że sam szuka luk w prawie i wykorzystuje pracowników.

Program tej partii ma najbardziej uderzyć w ludzi bogatych, najlepiej zarabiających.Do wyborów jako jedyni szli z postulatem podatku „dla prezesów” – 75 % dla ludzi najbogatszych od dochodów powyżej 500 000 zł rocznie. Jesteśmy za podatkami progresywnymi, które obecnie działają jedynie teoretycznie. Jesteśmy też za zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, by wesprzeć tych najsłabiej sytuowanych uderzając w najbogatszych. Chcemy działań dla dobra tego społeczeństwa, dla dobra kraju, budować sprawiedliwą Polskę – mówili przedstawiciele partii w Przemyślu.

Partia Razem dużą wagę przykłada także do kwestii świeckości państwa ponieważ gdzie w Konstytucji nie jest zapisane, że Polska jest państwem katolickim. Podkreślają przy tym, że nie chcą z kościołem walczyć, zdają bowiem sobie sprawę, że w Polsce nie miałoby to szansy bytu. Chcieliby jednak stworzyć takie warunki, że osoby różnych wyznań mogły żyć obok siebie, nie będąc przy tym dyskryminowanymi.

Krytykują reformę szkolną, najbardziej stracą na niej osoby najbiedniejsze, z mniejszych miejscowości. Ich zdaniem problem z tą reformą polega na tym, że nie ma ona żadnych uwarunkowań, w których jest przeprowadzana. Ta administracyjna reforma w edukacji jest w tym momencie szkodliwa i niepotrzebna. Polska szkoła nie jest idealna, ale na dzień dzisiejszy reformowanie jej w proponowany przez PiS sposób jest zagrożeniem.

Lekarstwem na polepszenie sytuacji w szkolnictwie byłoby przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela, ukrócenia biurokracji w szkole, a także godne wynagradzanie nauczycieli. Zdecydowanie propagują szkoły publiczne.

Pomysł PiS o całkowitym zakazie aborcji wg Partii Razem uderzyłby w osoby słabe, niezamożne, nieporadne życiowo, bogate zaś korzystałyby z zabiegów np. na Słowacji. Jesteśmy za prawami kobiet, za tym by w sytuacji dramatycznego wyboru kobieta mogła sama zadecydować. To co jest obecnie w prawie odnośnie aborcji, to humanitarne minimum. Uważamy, że osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne powinny otrzymywać świadczenie wychowawcze 500 + bez kryterium dochodowego – dodają.
Niepokoi ich wyraźny wzrost tendencji nacjonalistycznych po drugiej stronie granicy. Nie chcemy eskalować tego konfliktu, dążymy do dyskusji, do rozmowy, do tego. Nie można przymykać oko na ekscesy. Edukujemy historycznie naszych członków i sympatyków. Nie możemy wiele, bo nie jesteśmy w sejmie, ale możemy np. pisać listy do ministerstwa – usłyszeliśmy podczas piątkowego spotkania.

Anna Fotuna

fot. Ewa Karlik