W piątek na przemyskim rynku odbyło się święto Wojska Polskiego
W dniu 15 sierpnia Wojsko Polskie obchodzi swoje święto. Uroczystości związane z tym dniem odbyły się w piątek na przemyskim Rynku.
Święto Wojska Polskiego obchodzimy w dniu 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto to wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.
W piątek w Przemyślu odbyły się obchody z okazji tego Święta. Wzięli w nich udział parlamentarzyści, samorządowcy, goście oraz mieszkańcy naszego miasta. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kościele Garnizonowym w intencji przemyskich żołnierzy. Dalsze uroczystości miały miejsce na Rynku Starego Miasta. Tam odegrano Hymn Państwowy oraz podniesiono Flagę, a następnie odczytano Rozkaz Specjalny i Apel Pamięci. Była to okazja także do wręczenia awansów na wyższe stopnie, odznaczeń oraz podziękowań prezydenta Przemyśla szczególnie wyróżniającym się żołnierzom 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.
O Święcie Wojska Polskiego jako dniu z pięknymi tradycjami, dniu skłaniającym do refleksji i budującym poczucie dumy z polskiej armii mówił zastępca prezydenta Grzegorz Hayder. Jest kilka takich dni w roku, kiedy nie myślimy i nie mówimy o błahostkach, tylko o sprawach najważniejszych. Takim dniem jest Dzień Wojska Polskiego. Dzień, poświęcony tym, na których zawsze i wszędzie można liczyć, że staną w obronie tego co najważniejsze: życia i Ojczyzny. Dzień poświęcony tym, dla których słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna to nie hasło na transparencie tylko codzienny trud i poświęcenie – powiedział G.Hayder – Historia Polski pokazuje, że najsilniejszym sojuszem jest sojusz z własnym karabinem. Zbyt często umowy, układy, pakty okazywały się kłamstwem i oszustwem. Zbyt często nasi żołnierze ginęli od strzału w tył głowy. Dlatego przede wszystkim musimy dbać sami o siebie. Polska jest tak silna jak jej armia i dlatego należy się domagać, aby była liczniejsza i lepiej wyposażona. Dlatego cieszyć się należy, że po latach jałowej dyskusji tworzona jest obrona terytorialna.
W swoim przemówieniu zastępca prezydenta zwrócił się do władz państwowych o wzmocnienie przemyskiego garnizonu – zarówno liczebnością jak i sprzętem.
Dzisiejsze Święto jest nagrodą za służbę żołnierzy, tą służbę pełną poświęceń i trudu, ale służbę, która zawsze może być taką – oby to nie było w teraźniejszości – że żołnierze muszą składać najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, ofiarę życia. Ale tak się zdarza nawet w czasie tych misji pokojowych, w których udział biorą polscy żołnierze. Wielu w nich też zostało rannych. Im wszystkim należą się wyrazy hołdu i uznania za wykonywanie obowiązku żołnierza polskiego. Wojsko Polskie to olbrzymia tradycja, kontynuacja naszych największych zwycięstw oręża polskiego, to też przyjęcie znaków sztandarów, ceremoniału wojskowego. Jest to podtrzymywanie tożsamości narodowej. Żołnierze garnizonu przemyskiego również są takim przykładem, że dla nich to piękne hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest hasłem realnym i realizowanym przez cały okres istnienia garnizonów przemyskich. Jest to blisko 100 -letnia tradycja – mówił poseł RP Andrzej Matusiewicz.
Dzisiejsze obchody przygotowało dowództwo 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, 1 Batalion Czołgów z Żurawicy i prezydent Miasta Przemyśla.
no images were found