W Medyce znaleziono 3660 przemyconych paczek papierosów

7 maja 2016

Podczas dwóch kontroli celnicy z przejścia granicznego w Medyce wykryli 3660 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Tym razem kontrabandę ukryto w przerobionych podłogach samochodów osobowych.

W środę, 4 maja w godzinach porannych na przejście graniczne w Medyce wjechał samochód marki Hyundai na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Funkcjonariusz Służby Celnej który odprawiał ten pojazd zauważył, że prawdopodobnie podłoga samochodu jest przerobiona. Samochód trafił do budynku kontroli szczegółowej.

Samochodem kierował 30-letni obywatel Ukrainy, który przekonywał funkcjonariuszy, że nie ukrył w samochodzie żadnych zabronionych towarów, ani też nie jest właścicielem pojazdu. Samochód pożyczył od znajomej aby dojechać do pracy w Polsce. Pomimo deklaracji mężczyzny celnicy ze skrytek wyjęli 2840 paczek papierosów.

Przeciwko sprawcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, dodatkowo celnicy zajęli samochód oraz wystąpili do SG o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu – decyzja została wydana na okres 3 lat.

Jeszcze tego samego dnia około godziny 12 również na przejściu granicznym w Medyce z papierosową kontrabandą wpadł 42-letni obywatel Ukrainy. Również i tym razem kierowca zapewniał funkcjonariuszy, że nic zabronionego w jego samochodzie nie znajdą. Po prześwietleniu pojazdu promieniami rtg – obraz na monitorze nie pozostawiał żadnych złudzeń, że mężczyzna nie mówi prawdy. Rewizja pojazdu nie była prosta, ponieważ wiązała się z demontażem wielu części. Aby dostać się do skrytki w podłodze pojazdu, funkcjonariusze musieli zdemontować przednie nadkola oraz odkręcić specjalne klapy przytwierdzone wkrętami. Sprawca zadbał o to, aby na pierwszy rzut oka celnicy nie zorientowali się, że samochód posiada specjalną skrytkę – wkręty do klapy pokryte były masą bitumiczną oraz warstwą błota.

Za przemyt 820 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy Służba Celna wszczęła przeciwko obywatelowi Ukrainy postępowanie karne skarbowe oraz oprócz papierosów zarekwirowała również samochód.