VI Plener Rzeźby w Parku Lubomirskich trwa

30 sierpnia 2017

Już po raz szósty artyści spotkali się aby rzeźbić w Parku Lubomirskich. Codziennie można oglądać efekty ich pracy, a w dniu 31 sierpnia odbędzie się spotkanie z nimi.

Od 21 sierpnia trwa VI Plener Rzeźby w Parku Lubomirskich w Przemyślu. Przez kilkanaście godzin dziennie Tomasz Bielański, Leszek Matysiak, Zbigniew Gaweł i Jacek Wydrzyński tworzą rzeźby, które ożywią to miejsce.

Bardzo cieszy fakt, że jest to już szósta impreza. Jej efektem są przybywające co roku w tym miejscu rzeźby. Chcemy aby park, który jest odrestaurowany wypełnić jakimiś postaciami – mamy tematykę od prasłowiańskich klimatów, poprzez zwierzęta do abstrakcji. Kolejną rzeczą ważną przy takich imprezach plenerowych rzeźbiarskich czy malarskich jest to, że spotykają się na nich ludzie, którzy w ten sposób mają możliwość oderwać się, uwolnić od życia codziennego, przychodząc tutaj poświęcają się całkowicie pracy. Towarzyszy temu wymiana doświadczeń zarówno technicznych, nowinek aż po rozmowy o sztuce. – mówi Tomasz Bielański z PWSW, organizator pleneru i jednocześnie jego uczestnik.

Rzeźbią przy użyciu swoich maszyn, w tym roku dodatkowo wspomógł ich przemyski dealer firmy Echo udostępniając trzy najnowsze na rynku sprzęty, takich jak im brakowało. Jak podkreśla T.Bielański jest to drogi sprzęt, z górnej półki, na który nie mogliby sobie pozwolić, a który w rzeźbiarstwie jest bardzo ceniony.

Chcemy zrobić coś dla tego miasta, bezinteresownie. Przyciąga nas panujący tutaj specyficzny nastrój, który nakręca do pracy. Przychodzi dużo rodzin z dziećmi, które tutaj odpoczywają, robią sobie zdjęcia z rzeźbami, to bardzo cieszy. Jest to także jedyna okazja w roku aby zrobić coś, co nie jest narzucone czy wymuszone odgórnie. – mówią uczestnicy tegorocznego pleneru.

Spotkanie z rzeźbiarzami odbędzie się w czwartek, 31 sierpnia o godz. 17.30.

Tegoroczny plener został objęty patronatem i wsparciem Starosty Powiatu Przemyskiego Jana Pączka oraz Prezesa Fundacji Książąt Lubomirskich Jana Lubomirskiego – Lanckorońskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach do wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się naszym sponsorom i darczyńcom, a są nimi: CASTORAMA w Przemyślu, Prywatne Przedszkole im. Marii Montessori w Przemyślu, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu SP. ZO.O., Auto-Moto-Fan, PIONIER Dealer ECHO, Zbigniew Bednarczyk – Mistrz Fajkarski, Bar Obok Parku. – wymienia T. Bielański.