Wernisaż wystawy Henryka Lasko w przemyskiej Galerii Zamek [zdjęcia]

30 sierpnia 2017

Podczas Wincentiady odbył się wernisaż wystawy „Przemyśl w rysunku i malarstwie Henryka Lasko”. Prace przemyskiego artysty można oglądać w Galerii Zamek.

Henryk Lasko od ponad czterdziestu lat maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Posiada odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za osiągnięcia w pracy twórczej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego obrazy znajdują się w instytucjach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Prowadzi także warsztaty plastyczne dla dzieci w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Swoje prace w Zamku Kazimierzowskim prezentuje już po raz drugi, poprzednia wystawa miała miejsce w 2009 r. Jak mówi sam artysta od tamtego czasu w jego twórczości zaszły duże zmiany. Chętnie – gdyby znalazł się ktoś zainteresowany – wydałby mini albumik ze swoimi pracami promując w ten sposób Przemyśl.

W imieniu prezydenta i samorządu miasta bardzo serdecznie dziękuję, za to że dzieli się pan z nami tą iskierką bożą jaką niewątpliwie jest pana talent. Dziękuję również, za to że dzieli się pan swoją osobowością, otwartością i radością. – podczas wernisażu powiedział zastępca prezydenta miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak.

Niewielu jest malarzy, którzy tak potrafią zaczarować atmosferę obrazu, w dodatku czyniąc to kolorem i nim właśnie budując formę. Kolory, kolorystyka to tchnienie naturalnego piękna, które uchwycił malarz i zamienił na swoich obrazach w obszerną, gustownie dobraną paletę barw -„ogród kolorów” – o pracach przemyskiego artysty mówi dr Grażyna Stojak, historyk sztuki.