Ukraińscy pielgrzymi na Światowe dni Młodzieży powitani na przejściu w Medyce [Galeria zdjęć]

21 lipca 2016

Od początku tego tygodnia, granicę z Ukrainą na Podkarpaciu przekroczyło już około tysiąca pielgrzymów udających się na Światowe Dni Młodzieży. Obok osób z Ukrainy są również z Mołdawii oraz z Kanady.

W dniu dzisiejszym na przejściu granicznym w Medyce odprawiono największą do tej pory grupę ponad 120 pielgrzymów z Kijowa i Winnicy. Służby graniczne dokonywały ich odprawy zarówno na przejściu pieszym jak i autobusowym.

Przyjechaliśmy z grupą około 40 osób z Winnicy i Kijowa. Jest to młodzież z terenów wschodnich, która udziela się w formacji przy naszych klasztorach. Byli bardzo chętni do wyjazdu, większość z nich nigdy nie była za granicą, a niektórzy po raz pierwszy opuścili swoje województwo. Nie wiedzą tak do końca jakie to jest przedsięwzięcie, święto, nie brali do tej pory udziału w takim jednoczeniu kościoła. Dla mnie samego będzie to również pierwszy udział w Światowych Dniach Młodzieży. Podczas tej pielgrzymki prosimy Pana o miłosierdzie dla naszych rodzin, dla naszego kraju. Mam nadzieję, że przeżyjemy ten czas po Bożemu – mówił franciszkanin, ojciec Igor. Swoją podróż na spotkanie z Ojcem Świętym rozpoczęli we wtorkowy wieczór, nim jednak dotrą do Krakowa będą uczestniczyć w uroczystościach diecezjalnych w Opolu.

Służby graniczne zarówno polskie jak też ukraińskie przygotowały wiele ułatwień dla pielgrzymów : wydzielono odrębne pasy ruchu na obu kierunkach dla podróżnych udających się na ŚDM zarówno samochodami osobowymi jak i autokarami, w Medyce wydzielono także odrębne pasy ruchu również w ciągu ruchu pieszych. Na wszystkich przejściach granicznych uruchomiono także dodatkowe stanowiska odpraw kontrolerskich. Straż Graniczna skierowała mobilne patrole na drogi dojazdowe do przejść granicznych w celu umożliwienia bezkolizyjnego wjazdu na teren przejść granicznych podróżnych udających się i powracających z ŚDM. Podobne rozwiązania organizacyjne po swojej stronie granicy wprowadziły ukraińskie służby.

Służba Celna i polska Straż Graniczna przygotowały dla pielgrzymów specjalną aplikację mobilną „Asystent Granica”. Aplikacja jest wirtualnym przewodnikiem po m.in. drogowych, pieszych i lotniczych przejściach granicznych. Może być obsługiwana w siedmiu językach.

Czasy oczekiwania on line można sprawdzać na stronie internetowej www.granica.gov.pl, a dzięki podglądowi z kamer zobaczyć ilość oczekujących tam na odprawę pojazdów.

no images were found