Ukradł skarbonkę w jednym z przemyskich kościołów. Była pusta

24 stycznia 2017

36 -letni mężczyzna ukradł skarbonkę na ofiary z jednego z przemyskich kościołów. Policjanci ustalili, że nie jest to jedyne przestępstwo, którego dopuścił się ten mężczyzna.

W minioną sobotę po godz. 18, dyżurny przemyskiej jednostki odebrał zgłoszenie o kradzieży świecznika wraz z wkomponowaną w niego skarbonką na ofiarę z jednego z przemyskich kościołów. Sprawca z nawy kościoła zabrał świecznik o wartości 1000 złotych. Przy wyjściu zostawił górną cześć świecznika, a dolną wraz ze skarbonką zabrał ze sobą. Następnie wyłamał drzwiczki skarbonki, po czym usiłował wyjąć z jej wnętrza pieniądze, jednak okazało się, że skarbonka była pusta.

Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring z kamer znajdujących się w kościele. Po odtworzeniu zapisu od razu wytypowali sprawcę kradzieży, 36-letniego mieszkańca Przemyśla, który już wcześniej dopuszczał się podobnych przestępstw. Na jego koncie są jeszcze inne kradzieże z kościelnych skarbonek na terenie całego Przemyśla oraz usiłowanie włamania do budynku kościoła.

Ponadto, zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów kradzieży roweru marki Magnum oraz kradzieży pieniędzy w kwocie 15 złotych ze skarbonki w innym kościele. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Mienie w postaci roweru oraz metalowego stojaka ze skarbonką odzyskano, a po przeprowadzonych czynnościach procesowych zostaną one zwrócone prawowitym właścicielom.

Za kradzież kodeks karny przewiduje od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.