Do przemyskiego szpitala trafił nowoczesny angiograf wart 3,5 miliona

25 stycznia 2017

Szpital Wojewódzki im. św. Ojca Pio w Przemyślu wzbogacił się o nowoczesny angiograf. Zakup sprzętu był możliwy dzięki realizowanemu przez szpital programowi mającemu poszerzyć dostęp do profesjonalnej opieki kardiologicznej.

W ramach projektu „Koordynowana opieka kardiologiczna” do Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Ojca Pio w Przemyślu trafi 14,8 mln zł, z czego 12,6 mln to dofinansowanie z UE. Projekt realizowany będzie do końca 2018 r. i ma za zadnie umożliwić szerszy dostęp do profesjonalnej opieki kardiologicznej.

Dobrą wiadomością dla lokalnej społeczności jest także ta, że przemyski szpital w projekcie sieci szpitali został uwzględniony w trzeciej kategorii, czyli tej najważniejszej w systemie. Oznacza to, że będzie miał najwyższą rangę, a zatem najwięcej oddziałów specjalistycznych zakontraktowanych w sposób budżetowy w Narodowym Funduszu Zdrowia – podczas konferencji prasowej powiedział członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek. W 2015 roku do szpitala w Przemyślu trafiło prawie 6 mln zł, w roku następnym była to kwota 12 mln zł.

Dzięki projektowi powstanie nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej, a istniejący oddział kardiologiczny poszerzy swoją działalność o pododdział kardiologii inwazyjnej. Również w ramach projektu doposażona w nowoczesny sprzęt medyczny zostanie poradnia kardiologiczna, a pracownia hemodynamiki i angiologii zostanie unowocześniona i wyposażona w nowy angiograf. Dotychczasowy angiograf w szpitalu funkcjonuje już od 13 lat i w przypadku awarii nie ma możliwości jego naprawy. Szpital wówczas zostałby pozbawiony możliwości pełnienia dyżuru zawałowego i wykonywania wszelkich procedur kardiologicznych, a pacjenci musieli by być kierowani do szpitali w Rzeszowie, Sanoku lub Krośnie.

Ponadto w szpitalu przybędzie miejsc dla pacjentów cierpiących na schorzenia kardiologiczne oraz skróci się oczekiwanie w kolejce do rehabilitacji i dalszej terapii.