Uczniowie i nauczyciele z SP nr 5 w ramach projektu Comenius odwiedzili Rumunię

1 czerwca 2015

W ramach projektu Comenius realizowanego w Szkole Podstawowej nr 5 w Przemyślu, w dniach 18 – 22 maja odbyła się ostatnia mobilność. Z wizytą udali się uczniowie i nauczyciele. Tym razem przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich spotkali się w Rumunii, w mieście Beclean.

Program pięciodniowego pobytu był bardzo atrakcyjny i obszerny. Na początku przywitano wszystkich chlebem i solą, oprowadzono po szkole i opowiedziano o zajęciach. Szkoła posiada trzy budynki: przedszkolny, dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjalny. Uczniowie i nauczyciele przygotowali wiele niespodzianek, piosenek, wierszy i występów. Następnie goście odwiedzili piękny, międzynarodowy ośrodek wypoczynkowy w Baile Figa. Po południu czekał na nich wspaniale przygotowany program artystyczny, jednak zanim się rozpoczął, wysłuchali hymnów narodowych wszystkich krajów partnerskich oraz Unii Europejskiej. Obejrzeli sztukę przygotowaną na podstawie powieści George’a Bernarda Shawa pt.: „Pigmalion”, występy taneczne, wokalne, wysłuchali hymnu szkoły, który został zagrany przez zespół szkolny.

Drugi dzień pobytu w Rumunii zaczęli od poznania miasta Bystrzyca. Zwiedzili muzeum, kościół ewangelicki, starówkę, wjechali windą na wieżę, z której podziwiali widok na całe miasto. Dowiedzieli się wiele o historii miasta. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie hotelu i zamku Hrabiego Drakuli. Następnie udali się nad piękne Jezioro Colibita, otoczone górami, gdzie podziwiali piękno natury Rumunii.

Kolejnego dnia czekała wszystkich wycieczka do kopali soli w Turda. Jest to nieczynna już kopalnia, która obecnie jest atrakcją turystyczną.

Uczestnicy mobilności spotkali się także z burmistrzem Beclean, zwiedzili klasztor w Barsana oraz stadninę koni Herghelia Beclean.

Nieuchronnie nadszedł czas pożegnania. Było ono wyjątkowe, jako że mobilność w Rumunii to ostatni wyjazd w ramach dwuletniego projektu. Teraz pozostają tylko wspaniałe wspomnienia, doświadczenie oraz międzynarodowe znajomości.