Ubezpieczenie komunikacyjne – czym właściwie jest?

13 stycznia 2021

Ubezpieczenia komunikacyjne to polisy, które są przeznaczone dla kierowców. Mają chronić ich finanse przed konsekwencjami niektórych zdarzeń. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o ubezpieczeniach. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni produkt.

Ubezpieczenia nie tylko na samochód

Przyjęło się, że ubezpieczeniem OC i AC są obejmowane przede wszystkim samochody, ale warto również wiedzieć, że polisy mogą chronić inne pojazdy. Dowiedz się jeśli interesuje Cię OC na motocykl, więcej na https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/.

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Zgodnie z zapisami ustawy z 22 maja 2013 roku ubezpieczenia komunikacyjne to produkty, mające na celu ochronę kierujących pojazdy oraz pasażerów przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń na drodze i nie tylko. Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe (OC), zaś inne mają dobrowolny charakter i nie ma konieczności prawnej ich wykupowania (AC, Assistance, NNW).

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Dla łatwiejszego przyswojenia tych wiadomości podzieliliśmy ubezpieczenia na obowiązkowe i dobrowolne. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z rodzajów polis komunikacyjnych, które można kupić w Polsce.

Obowiązkowe

  • OC – podstawowe ubezpieczenie, które chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną wynikającą ze spowodowania wypadku, w którym są poszkodowane osoby trzecie (materialnie lub fizycznie).
  • Zielona Karta – specjalny certyfikat, który jest swoistego rodzaju potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia komunikacyjnego. Zielona Karta jest potrzebna przy wjeździe za granicę i obowiązuje we wszystkich krajach należących do systemu Zielonej Karty.
  • Ubezpieczenie graniczne – ten rodzaj polisy jest wymagany dla kierowców, których pojazdy są zarejestrowane poza krajami EOG i Szwajcarii. Jeśli wjeżdżasz do tych krajów i nie masz Zielonej Karty, bezwzględnie musisz zawrzeć umowę na ubezpieczenie graniczne.

Nieobowiązkowe

  • AC – autocasco to ubezpieczenie, które chroni kierowcę oraz jego pojazd przed konsekwencjami zdarzeń losowych takich jak: wypadki, uszkodzenia oraz kradzież samochodu. AC jest bardzo często wybierane przez właścicieli pojazdów ze względu na tworzenie bardzo skutecznego pakietu w połączeniu ze standardowym OC. Wielu ubezpieczycieli oferuje również atrakcyjne ceny dla klientów, którzy zdecydują się kupić oba rozwiązania jednocześnie.
  • Assistance – ten rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego zakłada pomoc ze strony towarzystwa w sytuacji, gdy dojdzie do określonych zdarzeń. Zakres ochrony jest tworzony na podstawie potrzeb konkretnego klienta.
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to bardzo przydatna polisa ze względu na to, że nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co może się stać. Polisa nie jest zbyt kosztowna, więc warto dołączyć ją do obowiązkowego OC oraz dobrowolnego AC. Z takim pakietem stworzysz solidną tarczę ochronną dla siebie i swojego pojazdu.

Gdzie kupować ubezpieczenia komunikacyjne?

Najlepszym miejscem jest Internet. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów oraz porównywarek, by po wpisaniu podstawowych informacji otrzymać dostęp do atrakcyjnych ofert od najlepszych ubezpieczycieli. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem polisy komunikacyjnej online, wejdź na stronę: https://najtaniejuagenta.pl/. Warto również wspomnieć, że wielu ubezpieczycieli przygotowuje dla swoich klientów, którzy zdecydowali się na zakup w sieci, ciekawe promocje oraz rabaty.

 

Artykuł sponsorowany