,,To jest kompromitacja”. Burzliwa sesja rady ws. podwyżki cen śmieci.

9 grudnia 2019

Mieszkańcy Przemyśla na razie nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Radni nie przyjęli uchwały drastycznie zwiększającej stawki odbioru odpadów na sesji nadzwyczajnej 6 grudnia. Nie oznacza to, że śmieci nie zdrożeją- rada miejska może się w tej sprawie zebrać za kilka dni i podwyżki przyjąć. Jednak sam przebieg sesji pokazał, że w koalicji rządzącej miastem dzieją się dziwne rzeczy.

Przeciwko podniesieniu cen śmieci głosowali –zgodnie z przewidywaniami –radni PiS, SLD i Regia Civitas. Za droższymi śmieciami głosowali radni prezydenckiego klubu Wspólnie dla Przemyśla (dawny KUKIZ’15) czyli Marcin Kowalski, Mirosław Majkowski, Andrzej Zapałowski, Monika Jaworska –Żurawska, Tomasz Leszczyński i jako jedyny z radnych Platformy Obywatelskiej, Jerzy Krużel.

Ale to nieobecność kilku radnych koalicyjnej Platformy Obywatelskiej i wstrzymanie się od głosu Ewy Sawickiej i Grażyny Stojak (PO) spowodowała, że prezydent Wojciech Bakun nie może wprowadzić od nowego roku podwyżek. A jest to o tyle znamienne, że przecież Platforma Obywatelska jest nieformalnym koalicjantem prezydenta i jego radnych.

Radna Stojak podczas obrad zaproponowała, by sprawę podwyżki cen śmieci przełożyć na inny, nieodległy termin. Stojak argumentowała, że radni nie otrzymali kompletnych informacji na temat planowanej podwyżki. Radna zwracała uwagę na to, że w innych miastach o podobnej do Przemyśla wielkości (Krosno, Stalowa Wola) odbiór odpadów jest znacznie tańszy. Prezydent Bakun jednak nie wyraził zgody na zmianę terminu obrad.

Po zarządzonym głosowaniu okazało się, że radni są przeciwni podwyżce cen. Prezydentowi zabrakło głosów radnych PO i  głosowanie przegrał. Zaraz potem doszło do niespodziewanie ostrej wymiany słów między radnymi koalicji rządzącej czyli Andrzejem Zapałowskim a Grażyną Stojak. Zapałowski po przegranym przez jego klub głosowaniu zaatakował Stojak mówiąc podniesionym głosem:

To jest skrajnie żenujące, że szefowa Komisji Gospodarki ( G. Stojak- przyp. red.) przychodzi na sesję i uważa, że jest niedoinformowana. Pani radna Stojak-to jest kompromitacja!

Zapałowski doczekał się chłodnej riposty ze strony G. Stojak, która odpowiedziała, że Komisja Gospodarki Miejskiej wypowiedziała się negatywnie o projekcie podwyżek, a sam Zapałowski ,,emocjonalnie wyżywa się na radnych.”

Prezydent Bakun zapowiedział po przegranym głosowaniu, że w poniedziałek zbierze się specjalny zespół, który zastanowi się, co robić w sytuacji, gdy rada miejska nie podniosła stawek za odbiór śmieci.

 

am

zdj.zrzut z YT