Święto Konstytucji 3 Maja w Przemyślu [Galeria zdjęć]

W Przemyślu główne uroczystości związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja odbyły się na Wzgórzu Zamkowym. W obchodach uczestniczył marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Uroczystości związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Przemyślu od Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej WP, pocztów sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej i Chóru Magnificat. Dalsza część obchodów miała miejsce na Wzgórzu Zamkowym przy kamieniu upamiętniającym Konstytucję 3 Maja, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz uroczyście podniesiono flagę.
Konstytucja 3 Maja jest wyrazem mądrości zbiorowej Polaków dążących do naprawy własnego państwa pogrążonego w kryzysie. Jest dowodem na możliwość zawarcia kompromisów w tamtym czasie między majestatem RP w osobie króla, a narodem reprezentowanym przez posłów i senatorów. – powiedział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Jak podkreślił marszałek Konstytucja była zwieńczeniem prawie 30 letnich wysiłków naprawy państwa polskiego, a jej twórcy mieli wizję odnowionej RP.
Była świadectwem pluralizmu i równości, potwierdzała ciągłość duchową dziedzictwa chrześcijańskiego, ale jednocześnie gwarantowała wolności religijne. Twórcy Konstytucji mieli też wizję narodu jako wspólnoty politycznej obejmującej wszystkie stany oraz grupy etniczne, językowe, regionalne i wyznaniowe. Miały ich łączyć prawa i wolności Rzeczypospolitej. – dodał Marek Kuchciński.

Marszałek w swoim wystąpieniu przypomniał także, że w Konstytucji zapisano, że „wszelka władza początek swój bierze z woli narodu”.
To oznacza, że tym samym naród już w tamtym czasie został uznany, za suwerena. Konstytucja w swoim założeniu miała spełniać dwa zasadnicze cele: doprowadzić do natychmiastowego zatrzymania procesu upadku państwa oraz ogrodzić, zmodernizować państwo i stworzyć nowoczesny naród. Zatrzymać upadku Rzeczypospolitej nie udało się, ale Konstytucja stała się zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń do jej odbudowy. Byliśmy temu wierni w XIX i XX wieku i tak jest do dzisiaj. – powiedział marszałek Sejmu RP.

„Konstytucja obowiązuje!” – ten radosny okrzyk niósł się po ulicach warszawskich w tym pamiętnym roku. Taki prezent sprawili rządzący swoim rodakom. „Konstytucja obowiązuje!” – tak cieszyli się Polacy w okresie dwudziestolecia międzywojennego po odzyskaniu niepodległości. „Konstytucja obowiązuje!” – tak zadecydował suweren w 1997 ropku po mrocznych czasach komuny, kiedy zatwierdził w referendum konstytucyjnym decyzje zgromadzenia narodowego. „Konstytucja obowiązuje!” – tak każda demokratyczna władza zwraca się do swoich obywateli. Dzisiaj w 28 roku niepodległości znowu w Polskich miastach ten okrzyk słychać, ale chyba po raz pierwszy w historii polskiego narodu te słowa idą w drugą stronę, w kierunku rządzących. Są ludzie, którzy mają dzisiaj odwagę temu rządowi powiedzieć prosto w twarz „Konstytucja obowiązuje” – powiedział poseł RP Marek Rząsa.

Dzisiaj po tylu latach też słyszymy okrzyki, że demokracja jest zagrożona. Demokracja – wiemy o tym doskonale – nie jest zagrożona. Zagrożone są przywileje tych, którzy działali w swoim własnym interesie, nie w interesie Rzeczypospolitej. Ale jak słyszeliśmy i dzisiaj Konstytucja podobno jest zagrożona. Każdy mówi to co uważa za stosowne i słuszne. Natomiast na pewno polityka nie powinna być wykorzystywana w takich momentach i dniach jak ten dzisiejszy. Dzisiaj czekają nas ciężkie dni pracy, reform, budowania mocnego państwa, silnego mocą swojej armii (…) – powiedział prezydent Przemyśla Robert Choma.

Po wystąpieniach okolicznościowych uczniowie II LO złożyli przyrzeczenie strzeleckie. Obchody zakończono złożeniem wieńców przy obelisku upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Anna Fortuna

no images were found