Święta na granicach to więcej pracy dla przemyskich pograniczników

29 grudnia 2016

Podczas tegorocznego okresu świątecznego funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odprawili 81 tysięcy podróżnych i 20,5 tysiąca środków transportu.

Okres świąteczny na podkarpackie granicy był spokojny i nie doszło do poważniejszych incydentów. W sobotę 24 grudnia strażnicy graniczni z Placówki SG w Horyńcu – Zdroju razem z psem służbowym Jano pomagali policjantom w poszukiwaniach 81 – latka z okolic Lubaczowa. Działania zakończyły się sukcesem, po kilkunastu godzinach mężczyzna został odnaleziony, wyziębionego przekazano pod opiekę lekarską.

W tym samym dniu tj. sobota 24 grudnia, na przejściu granicznym w Korczowej pogranicznicy zatrzymali 50 – letniego obywatela Ukrainy, który usiłował wręczyć funkcjonariuszowi SG 20 funtów w zamian za uniknięcie kontroli pojazdu i bagażów. 50 – latek został zatrzymany, przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu jej wykonania na okres 2 lat.

W niedzielę 25 grudnia, 53 – letni obywatel Ukrainy przekraczając przejście graniczne w Medyce posłużył się paszportem, w którym znajdowała się przerobiona wiza. Mężczyźnie postawiono zarzut popełnienia przestępstwa fałszerstwa dokumentu. Zatrzymany obywatel Ukrainy dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 2 lat.

Zarzut posługiwania się fałszywymi dokumentami usłyszeli również obywatele Ukrainy zatrzymani w poniedziałek 26 grudnia na przejściu granicznym w Korczowej. 23 – latek miał w swoim paszporcie dwa podrobione odciski stempli słowackiej kontroli granicznej. Funkcjonariusze SG zweryfikowali u strony słowackiej, że mężczyzna nie przekraczał w podanych terminach zewnętrznej granicy słowackiej. Natomiast 26 – letnia Ukrainka do kontroli granicznej przedstawiła paszport, w którym znajdowały się cztery podrobione odciski stempli litewskiej kontroli granicznej. Badania specjalistycznym sprzętem potwierdziły, że odciski stempli na pewno nie są autentyczne. Obywatele Ukrainy zostali skazani na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 1 roku, ich wizy zostały unieważnione, oboje otrzymali również decyzje zobowiązujące ich do powrotu na Ukrainę.