Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą z Podkarpacia. Jej liderem był mieszkaniec Przemyśla [zdjęcia]

6 listopada 2018

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną dystrybucją na terenie Polski, Niemiec i Czech papierosów bez akcyzy. Jej członkowie działali w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu.

W październiku 2017 r., funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki dotarli do informacji, z których wynikało, że w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu działa zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dalszą dystrybucją papierosów, nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy. Obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby miały osiągać z tego tytułu spore zyski.

Działania operacyjne, trwały 18 miesięcy i doprowadziły do rozpracowania tego nielegalnego procederu, ustalenia tożsamości łącznie sześciu osób z Polski i Ukrainy, a także ujawnienia „dziupli”, gdzie przechowywane były papierosy.

– W poniedziałek 22 października 2018 r. funkcjonariusze przeszukali cztery adresy na terenie województwa podkarpackiego i śląskiego, gdzie przechowywano nielegalne towary. Podczas czynności funkcjonariusze zabezpieczyli mienie ruchome w postaci pojazdu  i środki pieniężne na kwotę około 50 tys. zł. – informuje mjr SG Elżbieta Pikor rzecznik BiOSG.

Zatrzymano 6 osób, w tym 4 ob. Polski, mieszkańców powiatu przemyskiego, jasielskiego i woj. śląskiego (27, 46, 48 i 60 lat),  a także 2 ob. Ukrainy (40 lat i 42 lat). Osoby te były ze sobą powiązane i tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań, których celem było popełnianie przestępstw skarbowych.

Organizatorem tego nielegalnego procederu był 27-letni mieszkaniec Przemyśla.  On sam lub za pośrednictwem innych osób nabywał na przygranicznych bazarach od obywateli Ukrainy papierosy, przechowywał je i organizował system dystrybucji na terenie Polski, ale również Czech i Niemiec. Pozostali podejrzani brali udział w  kupowaniu papierosów, po czym przewozili je do „ dziupli”, gdzie były ukrywane.

Lider grupy ukrywał papierosy m. in. na posesji w specjalnie skonstruowanej przez siebie skrytce w kanale garażu. Ujawniona skrytka mogła pomieścić nawet 30 tysięcy paczek papierosów.

W okresie od października 2017 r. do kwietnia grupa wprowadziła do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, powodując uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. W dniach 22 – 23 października Prokurator Okręgowy przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wobec lidera – 27-letniego mieszkańca Przemyśla, jak również wobec 60-letniego mieszkańca Medyki, Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Fot. BiOSG

no images were found