Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą z Podkarpacia. Jej liderem był mieszkaniec Przemyśla [zdjęcia]

06/11/2018
1516 Views

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną dystrybucją na terenie Polski, Niemiec i Czech papierosów bez akcyzy. Jej członkowie działali w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu.

W październiku 2017 r., funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki dotarli do informacji, z których wynikało, że w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu działa zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dalszą dystrybucją papierosów, nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy. Obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby miały osiągać z tego tytułu spore zyski.

Działania operacyjne, trwały 18 miesięcy i doprowadziły do rozpracowania tego nielegalnego procederu, ustalenia tożsamości łącznie sześciu osób z Polski i Ukrainy, a także ujawnienia „dziupli”, gdzie przechowywane były papierosy.

– W poniedziałek 22 października 2018 r. funkcjonariusze przeszukali cztery adresy na terenie województwa podkarpackiego i śląskiego, gdzie przechowywano nielegalne towary. Podczas czynności funkcjonariusze zabezpieczyli mienie ruchome w postaci pojazdu  i środki pieniężne na kwotę około 50 tys. zł. – informuje mjr SG Elżbieta Pikor rzecznik BiOSG.

Zatrzymano 6 osób, w tym 4 ob. Polski, mieszkańców powiatu przemyskiego, jasielskiego i woj. śląskiego (27, 46, 48 i 60 lat),  a także 2 ob. Ukrainy (40 lat i 42 lat). Osoby te były ze sobą powiązane i tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań, których celem było popełnianie przestępstw skarbowych.

Organizatorem tego nielegalnego procederu był 27-letni mieszkaniec Przemyśla.  On sam lub za pośrednictwem innych osób nabywał na przygranicznych bazarach od obywateli Ukrainy papierosy, przechowywał je i organizował system dystrybucji na terenie Polski, ale również Czech i Niemiec. Pozostali podejrzani brali udział w  kupowaniu papierosów, po czym przewozili je do „ dziupli”, gdzie były ukrywane.

Lider grupy ukrywał papierosy m. in. na posesji w specjalnie skonstruowanej przez siebie skrytce w kanale garażu. Ujawniona skrytka mogła pomieścić nawet 30 tysięcy paczek papierosów.

W okresie od października 2017 r. do kwietnia grupa wprowadziła do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, powodując uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. W dniach 22 – 23 października Prokurator Okręgowy przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wobec lidera – 27-letniego mieszkańca Przemyśla, jak również wobec 60-letniego mieszkańca Medyki, Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Fot. BiOSG

Inne wiadomości

Nabór do Watahy! BiOSG przyjmie 120 nowych funkcjonariuszy
Wiadomości
324 views
Wiadomości
324 views

Nabór do Watahy! BiOSG przyjmie 120 nowych funkcjonariuszy

af - 20/11/2018

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w sposób ciągły prowadzi nabór do służby. W 2019 roku, przyjętych zostanie 120 młodych adeptów. Każdy…

Przywołują uśmiech na buziach małych przemyskich pacjentów [zdjęcia]
Wiadomości
312 views
Wiadomości
312 views

Przywołują uśmiech na buziach małych przemyskich pacjentów [zdjęcia]

af - 19/11/2018

Wolontariusze z Fundacji "Dr Clown" umilają dzieciom pobyt w przemyskim szpitalu. Dzięki nim na buziach małych pacjentów chociaż przez chwilę…

Wybrano zarząd województwa podkarpackiego
Wiadomości
475 views
Wiadomości
475 views

Wybrano zarząd województwa podkarpackiego

af - 19/11/2018

Podczas pierwszego posiedzenia VI kadencji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni wybrali członków nowego zarządu. W sejmiku VI kadencji zasiada 25 radnych…