Straż Graniczna obchodziła swoje święto na przemyskim Rynku [Galeria zdjęć]

23 maja 2017

W poniedziałek na przemyskim Rynku odbyły się uroczyste obchody święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Formacja obchodzi swoje 26 -lecie.

Główna część obchodów święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się na przemyskim Rynku, w poniedziałkowe popołudnie. Tam odbył się uroczysty apel, a po nim wręczono wyróżnienia i awanse. Na zakończenie zaprezentowano defiladę pododdziałów oraz musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej SG.

Bieszczadzki Oddział SG realizuje swoje zadania na granicy z Ukrainą i Słowacją, a także ochrania granicę zewnętrzną UE. Funkcjonariusze tej jednostki uczestniczą w wielu misjach zagranicznych.

Jesteśmy tam, gdzie bezpieczeństwo granicy zewnętrznej UE jest zagrożone. Największym naszym atutem są dobrze wyszkoleni, zaangażowani funkcjonariusze SG wspierani w realizacji zadań przez nowoczesny sprzęt, wieże obserwacyjne, drony, samoloty, śmigłowce. – mówił komendant BiOSG płk SG Robert Rogoz.

W 2016 r. funkcjonariusze BiOSG odprawili ponad 12 mln osób, 3,5 mln środków transportu. Zatrzymali ponad 200 osób, które nielegalnie usiłowały przekroczyć granicę.

W 1930 r. do Przemyśla, na ul. Rynek 23 została przeniesiona siedziba sztabu Polskiego Inspektoratu Straży Granicznej. Warto pamiętać, że również w tamtych latach, przy ul.Barskiej funkcjonariusze i oficerowie powołali do działalności bursę dla dzieci oficerów i żołnierzy SG. Służba dla Ojczyzny to zaszczyt, ale również i oddanie, czasami zdrowia lub życia w obronie wartości i zasad, które są najważniejsze dla każdego Polaka. Wolna, bezpieczna i niepodległa Polska jest dla nas wszystkich najważniejszym celem.– powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Anna Fortuna

no images were found