Spokojnie – to tylko ćwiczenia

4 marca 2020

W środę, 4 bm., strażacy wraz z personelem medycznym rozstawią przed Wojewódzkim Szpitalem im. Ojca Pio w Przemyślu pneumatyczne namioty. Takie same obiekty pojawią się również przed Szpitalem Specjalistycznym w Mielcu.

Jest to element ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej i personelu medycznego szpitala na wypadek zdiagnozowania w naszym regionie przypadków zakażenia koronawirusem – a zostały zarządzone przez Wojewodę Podkarpackiego. Podobne ćwiczenia odbędą się również w innych województwach, a w każdym standardowo objęte nimi zostaną także po dwa wybrane szpitale.

Namioty mają być swojego rodzaju polową izbą przyjęć – pomieszczeniami dla osób potencjalnie zainfekowanych, gdzie w razie potrzeby zajmowałby się nimi personel medyczny i odbywałaby się wstępna selekcja pacjentów przed przyjęciem do szpitala. Ćwiczenia służyć mają sprawdzeniu możliwości technicznych sprzętu i zweryfikowaniu stosownych procedur.

Rzecznik wojewody podkarpackiego – Małgorzata Waksmundzka-Szarek – informując o ćwiczeniach, zapewniła jednocześnie, że na Podkarpaciu nie stwierdzono dotychczas żadnego przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i obiecała na bieżąco przekazywać informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej.

sa