Operacja Czysta Rzeka

4 marca 2020

Marzec i kwiecień to takie miesiące, kiedy po zimie zaczynamy odczuwać zew natury i coraz bardziej ciągnie nas na wiosenne spacery. Ale w tym czasie jakoś szczególnie dostrzegamy poniewierające się śmieci, których dziwnym trafem, zimą przybywa. Toteż wiosną właśnie wyruszają w teren miłośnicy natury i wypowiadają walkę bałaganiarstwu.

Już w ostatnim tygodniu lutego ruszyła rejestracja sztabów wolontariuszy do ogólnopolskiej akcji oczyszczania rzek i ich nadbrzeży. Ludzie wrażliwi na piękno i dbający o środowisko naturalne, będą wyławiać śmieci z rzek i zbierać je z brzegów, w ramach operacji Czysta Rzeka 2020. Dniem szczytowej mobilizacji wolontariuszy będzie 18 kwietnia, kiedy to ich zastępy wyruszą nad rzeki w całej Polsce, by wziąć udział w wielkim sprzątaniu.

Jest na Podkarpaciu wieś, której mieszkańcy nie zamierzają czekać do kwietnia i w najbliższą niedzielę, 8 marca, wyruszą nad okoliczne rzeki: Gnojnik i Łówczankę – by uprzątnąć śmieci. Ta wieś to Gorajec, gdzie lokalna społeczność po raz kolejny organizuje takie sprzątanie pod przywództwem Stowarzyszenia Folkowisko. W ubiegłym roku sztab akcji z Gorajaca nazbierał ok. 200 kg śmieci, wśród których znalazły się nawet rupiecie, jak pralka oraz fotele samochodowe i opony.

Tego rodzaju wiosenne porządki w ramach operacji Czysta Rzeka 2020, można organizować od 1 marca do końca kwietnia. Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 18 lat – młodsi, tylko pod opieką dorosłych. Aby wziąć udział w akcji, należy zarejestrować się na stronie www.operacjarzeka.pl.

sa

Zdjęcie wyróżniające – canva.com