SP nr 6 w Przemyślu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji “Jak nie czytam, jak czytam” [Galeria zdjęć]

04/06/2017
2137 Views

Szkoła Podstawowa nr 6 w Przemyślu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania “Jak nie czytam, jak czytam”.


Ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo “Jak nie czytam, jak czytam” odbyła się w dniu 1 czerwca o godz.10. W tym czasie uczniowie biorący w niej udział w wybranym miejscu zbierali się z książkami na wspólne czytanie. Tak też było w SP nr 6 w Przemyślu. Klasa Ib, IVa i IVb, które w trakcie akcji przebywały na wycieczkach szkolnych, przyłączyły się do czytania poza murami szkoły.

Akcja, w której wzięliśmy udział miała służyć promocji zainteresowania czytelnictwem, podniesienia jego poziomu, a także pokazaniu, że czytanie to wspaniała przygoda, a z książką można się nie rozstawać ani na krok.– mówi nauczycielka języka polskiego z SP nr 6 Zdzisława Patryn. – Dodatkowo uczennice klasy VIa wzięły udział w naszej akcji szkolnej i udały się do klas I-III, gdzie swoim młodszym kolegom czytały wybrane książki. Przygotowały też niespodzianki dla dzieci: kupiły cukierki, jedna z uczennic przygotowała własnoręcznie dla słuchaczy mini książeczki. W ten sposób starsi uczniowie pokazywali, że warto czytać i nakłaniali do tego tych młodszych.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Przemyślu aby zachęcić dzieci do czytania organizuje szereg działań, takich jak: konkursy czytelnicze, biblioteczne, gazetki tematyczne w salach poświęcone ciekawym książkom, tzw. kącik czytelniczy w klasie Via, gdzie są wyłożone książki z akcji “Cała Polska czyta dzieciom” i uczniowie mogą je wypożyczać. Dodatkowo od wielu lat podczas zajęć koła języka polskiego oraz na lekcjach z języka polskiego prezentowane są ciekawe tytuły książek, które warto przeczytać, a które nie są lekturami.
Nasza biblioteka szkolna ogłasza konkurs na klasę, która najwięcej przeczytała książek w roku szkolnym i indywidualnie na ucznia. Mamy stałych rekordzistów, ale zauważamy także, że pojawią się nowi. Częściej i chętniej jednak po książki sięgają młodsi uczniowie (II-IV klasy). Opowiadają sobie o tym co przeczytali, wymieniają się tytułami. – mówi Jolanta Szkudzińska z biblioteki w SP nr 6 – Na większe zainteresowanie czytaniem wpłynęłaby na pewno większa liczba nowości czytelniczych. Otrzymaliśmy teraz pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, część tej kwoty zostanie przeznaczona na lektury, ale uda się też bibliotekę zaopatrzyć w kilka chwytliwych tytułów.

Młodzi czytelnicy wybierając lekturę zwracają na jej oprawę. Jak zauważa J.Szkudzińska dzieci sięgają po książki kolorowe, z ładną okładką, to je przyciąga. Chętnie też wybierają pozycje detektywistyczne i fantastyczne. Najchętniej czytają obecnie serie takich książek jak: “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, “Nowe przygody Mikołajka”,”Magiczne drzewo”, “Zaopiekuj się mną”.

Podczas ubiegłorocznej edycji “Jak nie czytam, jak czytam” dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, prawie pół miliona uczniów czytało w jednym momencie: w szkołach, na rynkach miast, w centrach handlowych. Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach są biblioteki szkolne i publiczne.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Wytropi nie tylko papierosy, ale i walutę – pierwszy taki pies na podkarpackiej granicy
Przemyśl - okolice
623 views
Przemyśl - okolice
623 views

Wytropi nie tylko papierosy, ale i walutę – pierwszy taki pies na podkarpackiej granicy

af - 14/08/2018

Od trzech miesięcy z funkcjonariuszami Służby Celno- Skarbowej na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy pracuje Nuta. Dualna labradorka ma nosa…

Studiuj w Sanoku! Przed Tobą wiele możliwości!
Promowane
499 views
Promowane
499 views

Studiuj w Sanoku! Przed Tobą wiele możliwości!

pg - 13/08/2018

Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wybrać, a nie chcesz z różnych względów wyjeżdżać daleko od domu, sanocka PWSZ ma dla…

Przewoził przez granicę nabój do karabinu. Twierdził, że to talizman
Przemyśl
443 views
Przemyśl
443 views

Przewoził przez granicę nabój do karabinu. Twierdził, że to talizman

af - 13/08/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę nabój do karabinu twierdząc, że to talizman. Z kolei w okolicach Wetliny, strażnicy graniczni…