SP nr 6 w Przemyślu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji “Jak nie czytam, jak czytam” [Galeria zdjęć]

04/06/2017
1978 Views

Szkoła Podstawowa nr 6 w Przemyślu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania “Jak nie czytam, jak czytam”.


Ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo “Jak nie czytam, jak czytam” odbyła się w dniu 1 czerwca o godz.10. W tym czasie uczniowie biorący w niej udział w wybranym miejscu zbierali się z książkami na wspólne czytanie. Tak też było w SP nr 6 w Przemyślu. Klasa Ib, IVa i IVb, które w trakcie akcji przebywały na wycieczkach szkolnych, przyłączyły się do czytania poza murami szkoły.

Akcja, w której wzięliśmy udział miała służyć promocji zainteresowania czytelnictwem, podniesienia jego poziomu, a także pokazaniu, że czytanie to wspaniała przygoda, a z książką można się nie rozstawać ani na krok.– mówi nauczycielka języka polskiego z SP nr 6 Zdzisława Patryn. – Dodatkowo uczennice klasy VIa wzięły udział w naszej akcji szkolnej i udały się do klas I-III, gdzie swoim młodszym kolegom czytały wybrane książki. Przygotowały też niespodzianki dla dzieci: kupiły cukierki, jedna z uczennic przygotowała własnoręcznie dla słuchaczy mini książeczki. W ten sposób starsi uczniowie pokazywali, że warto czytać i nakłaniali do tego tych młodszych.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Przemyślu aby zachęcić dzieci do czytania organizuje szereg działań, takich jak: konkursy czytelnicze, biblioteczne, gazetki tematyczne w salach poświęcone ciekawym książkom, tzw. kącik czytelniczy w klasie Via, gdzie są wyłożone książki z akcji “Cała Polska czyta dzieciom” i uczniowie mogą je wypożyczać. Dodatkowo od wielu lat podczas zajęć koła języka polskiego oraz na lekcjach z języka polskiego prezentowane są ciekawe tytuły książek, które warto przeczytać, a które nie są lekturami.
Nasza biblioteka szkolna ogłasza konkurs na klasę, która najwięcej przeczytała książek w roku szkolnym i indywidualnie na ucznia. Mamy stałych rekordzistów, ale zauważamy także, że pojawią się nowi. Częściej i chętniej jednak po książki sięgają młodsi uczniowie (II-IV klasy). Opowiadają sobie o tym co przeczytali, wymieniają się tytułami. – mówi Jolanta Szkudzińska z biblioteki w SP nr 6 – Na większe zainteresowanie czytaniem wpłynęłaby na pewno większa liczba nowości czytelniczych. Otrzymaliśmy teraz pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, część tej kwoty zostanie przeznaczona na lektury, ale uda się też bibliotekę zaopatrzyć w kilka chwytliwych tytułów.

Młodzi czytelnicy wybierając lekturę zwracają na jej oprawę. Jak zauważa J.Szkudzińska dzieci sięgają po książki kolorowe, z ładną okładką, to je przyciąga. Chętnie też wybierają pozycje detektywistyczne i fantastyczne. Najchętniej czytają obecnie serie takich książek jak: “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, “Nowe przygody Mikołajka”,”Magiczne drzewo”, “Zaopiekuj się mną”.

Podczas ubiegłorocznej edycji “Jak nie czytam, jak czytam” dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, prawie pół miliona uczniów czytało w jednym momencie: w szkołach, na rynkach miast, w centrach handlowych. Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach są biblioteki szkolne i publiczne.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy
Przemyśl
731 views
Przemyśl
731 views

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy

af - 20/05/2018

Dzięki programowi rządowemu Miasto przebuduje dalszą część ulicy Wysockiego. Modernizacji miała zostać poddana również ulica Bielskiego, jednak ze względu na…

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019
Przemyśl
275 views
Przemyśl
275 views

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019

af - 20/05/2018

Na budżet obywatelski w 2019 r. miasto Przemyśl przeznaczy ponad 1 milion złotych. Będzie to kwota większa niż ta przeznaczona…

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu
Przemyśl
487 views
Przemyśl
487 views

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu

af - 20/05/2018

W ramach rządowego programu wsparcia dla małych i średnich miast, mali i średni przedsiębiorcy z Przemyśla mogą się starać na…