Rząd wprowadził maseczki. Radny PiS uważa, że powinien je finansować samorząd.

15 kwietnia 2020

Radny Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość) zwrócił się z interpelacją do prezydenta Wojciecha Bakuna (na zdj. po prawej), w której pyta, czy samorząd zamierza dostarczyć mieszkańcom miasta bezpłatne maseczki ochronne.

W treści interpelacji Kamińskiego czytamy m.in; ,,biorąc pod uwagę, że od 16 kwietnia wszyscy będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa, chciałem zapytać, czy wzorem innych miasta na Podkarpaciu i w Polsce Nasi mieszkańcy mogą liczyć na bezpłatne maseczki ochronne?”

Tymczasem zdaniem niektórych polskich samorządowców przerzucanie finansowania maseczek na samorząd jest co najmniej niewłaściwe. Jak informuje Portal Samorządowy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska uważa, że to rząd, który wprowadził obowiązek noszenia masek powinien za nie zapłacić.

To rząd wprowadził regulacje nakazujące obowiązkowe noszenie maseczek i to rząd powinien zapewnić łodzianom, a także innym obywatelom, dostosowanie się do tych wymogów

– stwierdził we wtorek rzecznik prezydent Łodzi.

Jednak radny M. Kamiński podaje jako argument, że wiele miast zapewnia swoim mieszkańcom bezpłatnie maseczki ochronne. Dzieje się tak m.in. w Stalowej Woli, której prezydent Lucjusz Nadbereżny kupił 50 tys. sztuk tego pożądanego przedmiotu. Z kolei w Sanoku tamtejszy burmistrz T. Matuszewski zamówił kilka tysięcy maseczek dla mieszkańców 37-tysięcznego miasta.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej zaczyna obowiązywać od jutra tj. od czwartku 16 kwietnia. Maseczki można nabyć w aptekach, internecie i sklepach spożywczych. Maseczki wielorazowego użytku do swojej oferty wprowadziła także Poczta Polska.