Ruszyła zbiórka zniczy, które trafią na polskie groby we Lwowie

25 sierpnia 2016

„Zapalmy im znicze. Nie pozwólmy zapomnieć”, to akcja Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej. Do 20 października kupcy zbierają znicze i ozdoby, które trafią na groby Polaków pochowanych na cmentarzach we Lwowie.

Przemyska Kongregacja Kupiecka od dłuższego czasu wspiera Polaków na Ukrainie. Teraz powstała ich kolejna idea, zbiórka zniczy i ozdób ( wstążek biało-czerwonych ), które trafią na groby Polaków pochowanych na lwowskich cmentarzach.

Nawiązaliśmy współpracę z Towarzystwem Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek” i postanowiliśmy wesprzeć ich akcję mającą na celu pamięć o Polakach, którzy leżą na polskich cmentarzach we Lwowie – mówi Maciej Dębicki wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej – W dniu 1 listopada chcemy zapalić symboliczną świeczkę m.in. na Cmentarzu Łyczakowskim, Janowskim. Będzie ona przypominać, że pochowani zostali tam ludzie zasłużeni dla naszego kraju. Dziś Lwów należy do Ukrainy, ale Polacy i Polska ma tam kawałek historii i dorobku, o czym nie możemy zapomnieć.

Na lwowskich cmentarzach pochowani są m.in. Maria Konopnicka, Julian Ordon, Jan Nepomucen Kamiński, Stefan Banach, Orlęta Lwowskie.

Znicze i ozdoby można przynosić do siedziby Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej, ul.Kościuszki 7 oraz do firmy SpeedCon ul.Franciszkańska 3. Akcja trwa do 20 października.

Anna Fortuna
Fot. Wikimedia Commons