Czy na czerwcowej procesji znieważono Polskę? Prokuratura wszczęła śledztwo

25 sierpnia 2016

Prokuratura w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia Polski. Sprawa dotyczy zajść jakie miały miejsce podczas ukraińskiej procesji w czerwcu tego roku.

W dniu 17 sierpnia Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważania Rzeczpospolitej Polskiej poprzez wypowiadanie obraźliwych słów oraz o publiczne propagowanie totalitarnego ustroju państwa, poprzez wykonywanie pieśni i prezentowanie symboli popierających Ukraińską Powstańczą Armię w czasie ukraińskiej procesji jaka miała miejsce 26 czerwca 2016 roku w naszym mieście. Zawiadomienie do prokuratury wniósł Stanisław Żółkiewicz ze Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich.

Sprawa dotyczy okrzyku jednego z uczestników procesji „Jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi”, prezentowania na ubraniu przez innego starszego mężczyznę banderowskich medali, a także odegrania przez orkiestrę wojskową piosenki będącej hymnem UPA. Wszystkie te zdarzenia zostały uwiecznione na filmiku, który został rozpowszechniony w internecie.