Ruszają konsultacje społeczne w sprawie parku kulturowego w Przemyślu

11 czerwca 2019

Już 26 czerwca odbędzie się pierwsza runda konsultacji społecznych dotyczących planowanego parku kulturowego na terenie przemyskiej starówki. Prezydent Wojciech Bakun i dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w dyskusji, która zacznie się w w tym dniu  godzinie 17.00 w gmachu muzeum.

Jak zapewnia profil Park Kulturowy Starego Miasta Przemyśla celem konsultacji jest umożliwienie każdemu mieszkańcowi wypowiedzi i udział w upiększaniu miasta. Z treści zaproszenia wynika, że przybyłym zostanie wręczona ankieta do wypełnienia, która będzie zebrana po spotkaniu.

Idea parku kulturowego jest szczególnie lansowana przez radnego Mirosława Majkowskiego, który przewodniczy specjalnemu zespołowi do spraw parku powołanego przez prezydenta W. Bakuna. W skład zespołu wchodzą m.in. radni, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Beata Kot i przedstawiciele stowarzyszeń lokalnych.

Przemyscy kupcy i przedsiębiorcy nieoficjalnie wyrażają obawy, że powstanie parku kulturowego na starym mieście będzie gwoździem do trumny dla małego handlu. W zapowiedziach twórców parku jest bowiem mowa nie tylko o likwidacji szpecących miasto reklam, ale także  o radykalnym ograniczeniu ruchu samochodowego  na starówce, co spowoduje według sceptyków całkowity odpływ klientów w inne miejsca, w tym do galerii handlowych. Z kolei zdaniem zwolenników parku kulturowego ograniczenie możliwości wjazdu samochodów uatrakcyjni zwiedzanie miasta i zwiększy ilość spacerowiczów i turystów. Otwartą pozostaje kwestia czy zakaz wjazdu autami miałby obowiązywać także w zimie, gdy ruch turystyczny w Przemyślu jest znikomy, a przedsiębiorstwa takie jak sklepy muszą w tym czasie jakoś zarabiać.

Kolejnym zagadnieniem jakie będą musieli rozwiązać twórcy parku jest uregulowanie sprawy miejsc parkingowych dla mieszkańców starówki. Już teraz tych miejsc jest mało, a ich dalsze zmniejszanie spowoduje spadek atrakcyjności życia w centrum miasta i może skłonić do wyprowadzki mieszkańców do innych dzielnic, co przyniesie efekt wyludniania się śródmieścia.

Pewne jest, że obie strony czyli przeciwnicy i zwolennicy parku mają poważne argumenty, a to zapowiada gorącą dyskusję.

 

zdj. Z. Bębnowicz