Rozbito grupę przestępczą

25 lipca 2014

Rozbito grupę przestępczą zajmującą się obrotem papierosów i alkoholu bez polskiej akcyzy. Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 58 członkom tej grupy.

W dniu 30 czerwca, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciw wobec 58 osób.

Funkcjonariusze SG z Rzeszowa – Jasionki ustalili, że grupa działająca od drugiej połowy 2011 r wprowadziła do obrotu ponad milion paczek papierosów bez polskiej akcyzy, 299 kg tytoniu i ponad 1140 litrów spirytusu i wódki. Skarb Państwa ucierpiał na prawie 13 mln zł.

Osoby należące do grupy skupowały na terenach przygranicznych Lubelszyzny i Podkarpacia papierosy od osób, które przewoziły je systematycznie, w niewielkich ilościach z Ukrainy. Towar składowano w dziuplach, a następnie w specjalnie przerobionych do tego celu samochodach transportowano go do odbiorców w różne regiony naszego kraju.

Trzech mężczyzn w wieku 39 i 42 l, z Radomia, Korczowej i Chełma usłyszało zarzuty dotyczące założenia i kierowania grupą przestępczą. Pozostałe osoby otrzymały zarzuty brania udziału w zorganizowanej grupie i czerpania z tego stałego źródła dochodu.

Czterej główni podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 mc. Wobec pozostałych osób Prokuratura Okręgowa z Rzeszowa zastosowała środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych, dozory policji oraz zakaz opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 17 samochodów oraz pieniądze o łącznej wartości 70 tys. zł.

Czterech oskarżonych poddało się dobrowolnie karze. Za zarzucane przestępstwa skarbowe grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, a kierowanie taką grupą podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat.