Rondo na przemyskich Budach otwarte. Czyje będzie miało imię? [zdjęcia]

11 lipca 2017

Dziś oficjalnie oddano do użytkowania rondo turbinowe na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej, Jana III Sobieskiego, Armii Krajowej, Podpułkownika Kazimierza Gurbiela. Inwestycja ta była długo wyczekiwana przede wszystkim przez okolicznych mieszkańców, a zabiegał o nią Zarząd Osiedla Krakowskie.

Rondo na Budach, to inwestycja szczególnie wyczekiwana przez mieszkańców okolicznych osiedli. Brak możliwości wyjazdu w stronę Rzeszowa dla kierowców korzystających ze stacji PKN ORLEN, a także dla kierowców z osiedli Lipowica i Kazanów skutkował korzystaniem przez nich z ul. Zakopiańskiej, która nie jest przystosowana do tak dużego ruchu. Budząca wiele zastrzeżeń nawierzchnia tej drogi, a także brak chodnika powodowały, że kierowcy przejeżdżając tamtędy stawali się dużym zagrożeniem.

Ograniczone było także bezpieczeństwo na znajdującym się na wzniesieniu przejściu dla pieszych, osoby z niego korzystające były niewidoczne dla kierowców jadących od ul.Sobieskiego w kierunku Żurawicy.

Budowa ronda trwała ponad pół roku, rozpoczęła się w grudniu 2016 r. i zakończyła zgodnie z umową 30 czerwca br. Inwestycja współfinansowana była przez samorząd miasta Przemyśla i PKN ORLEN. Jej koszt wyniósł 1 mln 884 tys. zł.

Główne kierunki na przedłużeniu osi ulicy Sobieskiego i Krakowskiej mamy dwuwylotowe, na przeciwnym kierunku z ulicy Krakowskiej w stronę ul.Sobieskiego jeden pas ruchu. Rondo umożliwia relację z ul.Gurbiela i z ul.Armii Krajowej. Zasadą poruszania się na tym rondzie jest zwracanie uwagi na oznakowanie i myślenie gdzie się jedzie. Jeśli chcemy jechać prostu na głównym kierunku należy ustawić się na pas wewnętrzny, jeśli zaś chcemy skręcać w prawo z głównego kierunku wybieramy pas skrajny. To czy jesteśmy dumni z inwestycji okaże się dopiero po kilku tygodniach, miesiącach użytkowania tego ronda, jeśli nie będzie uwag od użytkowników. – mówi dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki.

Rondo póki co nie ma nazwy, choć propozycji nie brakuje, a wśród nich znajduje się rondo imienia Zbigniewa Brzezińskiego, generała Kuklińskiego czy też księdza prałata Zarycha.

Anna Fortuna