Rondo na przemyskich Budach otwarte. Czyje będzie miało imię? [zdjęcia]

Dziś oficjalnie oddano do użytkowania rondo turbinowe na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej, Jana III Sobieskiego, Armii Krajowej, Podpułkownika Kazimierza Gurbiela. Inwestycja ta była długo wyczekiwana przede wszystkim przez okolicznych mieszkańców, a zabiegał o nią Zarząd Osiedla Krakowskie.

Rondo na Budach, to inwestycja szczególnie wyczekiwana przez mieszkańców okolicznych osiedli. Brak możliwości wyjazdu w stronę Rzeszowa dla kierowców korzystających ze stacji PKN ORLEN, a także dla kierowców z osiedli Lipowica i Kazanów skutkował korzystaniem przez nich z ul. Zakopiańskiej, która nie jest przystosowana do tak dużego ruchu. Budząca wiele zastrzeżeń nawierzchnia tej drogi, a także brak chodnika powodowały, że kierowcy przejeżdżając tamtędy stawali się dużym zagrożeniem.

Ograniczone było także bezpieczeństwo na znajdującym się na wzniesieniu przejściu dla pieszych, osoby z niego korzystające były niewidoczne dla kierowców jadących od ul.Sobieskiego w kierunku Żurawicy.

Budowa ronda trwała ponad pół roku, rozpoczęła się w grudniu 2016 r. i zakończyła zgodnie z umową 30 czerwca br. Inwestycja współfinansowana była przez samorząd miasta Przemyśla i PKN ORLEN. Jej koszt wyniósł 1 mln 884 tys. zł.

Główne kierunki na przedłużeniu osi ulicy Sobieskiego i Krakowskiej mamy dwuwylotowe, na przeciwnym kierunku z ulicy Krakowskiej w stronę ul.Sobieskiego jeden pas ruchu. Rondo umożliwia relację z ul.Gurbiela i z ul.Armii Krajowej. Zasadą poruszania się na tym rondzie jest zwracanie uwagi na oznakowanie i myślenie gdzie się jedzie. Jeśli chcemy jechać prostu na głównym kierunku należy ustawić się na pas wewnętrzny, jeśli zaś chcemy skręcać w prawo z głównego kierunku wybieramy pas skrajny. To czy jesteśmy dumni z inwestycji okaże się dopiero po kilku tygodniach, miesiącach użytkowania tego ronda, jeśli nie będzie uwag od użytkowników. – mówi dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki.

Rondo póki co nie ma nazwy, choć propozycji nie brakuje, a wśród nich znajduje się rondo imienia Zbigniewa Brzezińskiego, generała Kuklińskiego czy też księdza prałata Zarycha.

Anna Fortuna