Pracowity weekend na podprzemyskich przejściach granicznych

11 lipca 2017

Papierosy, alkohol, skóry lisów, bursztyn i kawior – to wynik weekendowych przechwyceń funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej podczas działań kontrolnych na podkarpackiej granicy.

W piątkowy wieczór funkcjonariusze kontrolując wjeżdżającego do Polski osobowego fiata, w bokach jego bagażnika znaleźli 20 kg tytoniu. Kierowcą był obywatel Ukrainy, w stosunku do którego Służba Celno-Skarbowa skierowała wniosek do SG o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu.

fot. Służba Celno-Skarbowa

Dzień później, tym razem na przejściu granicznym w Budomierzu, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli ukraińskiego autokaru wykryli ponad 84 kg tytoniu. Towar o rynkowej wartości ponad 21 tys. zł. ukryty był w specjalnej skrytce pomiędzy kołami pojazdu. Do własności kontrabandy przyznał się podróżujący autokarem 32-letni ob. Ukrainy, który złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

fot. Służba Celno-Skarbowa

Papierosy próbowało również przemycić dwóch kierowców autokarów, przekraczających granicę w Korczowej. Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z pomocą psa Gina wykryli 1490 paczek papierosów, ukrytych przed kontrolą w podłodze pojazdu. Z kolei w autokarze jadącym z Kijowa do Wrocławia, Gina pomogła funkcjonariuszom dotrzeć do skrytki w luku bagażowym, w której znajdowało się 1420 paczek papierosów.

Na przejściu granicznym w Budomierzu pies Rege zainteresował się podwójną ścianką kontrolowanego mercedesa. Znajdowało się w niej 2655 paczek papierosów.

fot. Służba Celno-Skarbowa

Obywatelka Ukrainy przekraczając granicę w Medyce nie zgłosiła do kontroli towaru w postaci 31 sztuk skór z lisów. Tego samego dnia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili także przemyt okazałych kamieni bursztynu wartego 6 tys. złotych. Do magazynu depozytowego Oddziału Celnego w Medyce trafiło także 11 opakowań czarnego kawioru, który niezgodnie z obowiązującymi przepisami przewoził w swym bagażu ob. Ukrainy.

fot. Służba Celno-Skarbowa

Przeciwko sprawcom przemytu wszczęto łącznie 108 spraw karnych skarbowych oraz nałożono 60 mandatów. Na poczet kar grożących przemytnikom ( w ok. 85 % ob. ukraińskiego), funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli łączną kwotę 62 tys. złotych.