Reportażystka Gazety Wyborczej Lidia Ostałowska w Przemyślu
W przemyskim MDK-u odbyły się warsztaty dla dziennikarzy dotyczące dyskryminacji i stereotypów. Poprowadziła je m.in.: znana reportażystka Lidia Ostałowska, która spotkała się również z mieszkańcami Przemyśla, aby porozmawiać na tematy trudne i niekiedy kontrowersyjne wiążące się z dyskryminacją.
Przemyscy dziennikarze uczestniczyli w warsztatach „Dziennikarze przeciw dyskryminacji”, które zostały zorganizowane przez fundację Instytutu Reportażu oraz Stowarzyszenie inicjatyw Trawnickich. Z tej okazji do Przemyśla przybyła znana Polska reportażystka Lidia Ostałowska, która w sobotnie popołudnie spotkała się z przemyską publicznością. Spotkanie było okazją do poruszenia trudnych tematów wiążących się z dyskryminacją i mniejszościami narodowymi. Autorka zbioru reportażów „Cygan to cygan”, w których to przedstawiła losy cyganów po komuniźmie podkreśliła, że to narodowość bardzo często postrzegane właśnie przez pryzmat stereotypu jako ludzi kradnących i żebrzących. Ludzi, w których my nie dostrzegamy współobywateli, a ich obecna sytuacja wiąże się ze zmianami jakie miały miejsce po roku 1964, ktiedy to ówczesna władza próbując przejąć kontrolę nad nimi zaczęła narzucać im swój system zapominając, że posiadają oni swoją kulturę, która stanowi ich sposób życia. Na takie traktowanie Romowie nie chcieli się zgodzić. Są oni narodowością bardzo nieufną więc napisanie tej książki jak podkreśliła Lidia Ostałowska nie było rzeczą łatwą i trwało kilka lat. Udało się jej jednak wejść do tej drupy i poznać jej obyczaje. Romowie nie do końca wiedząc wszystko o sobie potrzebowali osoby, która by ich wysłuchała, a później dalej opowiedziała ich losy. I taką osobą właśnie stała się Lidia Ostałowska. Jeden reportaż powstawał średnio przez 2 mc.
Lidia Ostałowska jest pisarką, która potrafi również dotrzeć do młodzieży. Najlepszym tego przykładem jest jej reportaż o Paktofonice cieszący się dużą popularnością. Ostałowskiej udało się bez intelektualizowania opisać kulisy sławy muzyków, być świadkiem ich poważnych rozmów, a także wziąć udział w ich koncercie w Częstochowie.
Podczas sobotniego spotkania obecni byli również młodzi przyszli dziennikarze, którym Lidia Ostałowska udzieliła fachowych porad dotyczących reportaży zaznaczając, że ten gatunek jest szczególnie trudną formą literacką, w której potrzebne jest wyczucie, delikatność oraz wgłębienie się i wejście w skórę naszego rozmówcy.
Lidia Ostałowska jest dziennikarką, reportażystką, pisarką, a także działaczką społeczną. Pracowała jako reporterka w „Przyjaciółce”, współpracowała z podziemną solidarnością, a od 1989 r związana jest z „Gazetą Wyborczą”. W swoich reportażach skupia się się szczególnie na mniejszościach narodowych, etnicznych, subkulturach, młodzieży. Najbardziej znane jej książki, to „Cygan i cygan”, „Farby wodne”, „Bolało jeszcze bardziej”. Nominowana do Nagrody Nobla oraz do Nagrody Gwarancji Kultury 2012.
Anna Fortuna
fot. MDK Przemyśl