Remont oddziału ginekologiczno- położniczego w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu

10 maja 2017

W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu przeprowadzany jest remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Neonatologicznego z Pododdziałem Patologii Noworodka.

Remont tych bardzo ważnych zarówno dla szpitala jak i dla miasta oddziałów rozpoczął się kilka dni temu. Ma on przede wszystkim podnieść standard tych oddziałów, wpłynąć na poprawę jakości i komfortu pobytu na nich pacjentek i małych pacjentów, a także przełożyć na większą liczbę porodów w tym szpitalu.

W ramach przebudowy pomieszczeń na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziale Neonatologicznym z Pododdziałem Patologi Noworodka zostaną wykonane prace obejmujące wykonanie nowego podziału sal, nowej instalacji elektrycznej, teletechnicznej, teleinformatycznej, wod-kan, c.o., wentylacji mechanicznej, gazów medycznych, nowych podkładów podłogowych. Wymieniona zostanie stolarka i ślusarka wewnętrzna, pojawią się nowe okładziny ścienne i podłogowe oraz powłoki malarskich. Wykonana zostanie także klimatyzacja sal.

Modernizacja oddziału ma sprawić, że komfort pobytu kobiet rodzących i noworodków ulegnie zdecydowanej poprawie. Zaplanowane prace remontowe potrwają do końca czerwca i będą tak zorganizowane aby w jak najmniejszym stopniu zakłóciły funkcjonowanie placówki i były jak najmniej odczuwalne dla pacjenta.

Szpital na dzień dzisiejszy zapewnia pełną opiekę medyczną na każdym etapie ciąży, począwszy od wizyt i badań, przez poród i pobyt na oddziale po kontynuację opieki w poradniach specjalistycznych. Aktualnie poradnia ginekologiczno- położnicza realizuje program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Profil oddziału- odcinek położniczy przygotowany jest do sprawowania kompleksowej opieki nad kobietą ciężarną – w tym także nad ciążą o przebiegu patologicznym, rodzącą i położnicą. Kobiety mają możliwość wyboru systemu opieki nad noworodkiem- pomiędzy systemem tradycyjnym, a „ roomingiem” – gdzie matka przebywa razem z dzieckiem i ma możliwość współuczestniczenia w jego pielęgnacji, nauki technik karmienia piersią i zasad opieki nad noworodkiem, co umożliwia jeszcze lepsze przygotowanie do opieki nad nim w domu.

Na bloku porodowym przyszłe mamy mają do wyboru różne dostępne metody rodzenia jak i metody farmakologicznego i niefarmakologicznego łagodzenia bólu porodowego ( m. in. gaz rozweselający, techniki oddechowe, okłady ciepłe i zimne, stosowanie sprzętów pomocniczych tj. worek sako, piłka). Oddział położniczy i noworodkowy posiadają II stopień referencyjności co oznacza, że są przygotowane do opieki nad pacjentkami także w przypadkach skomplikowanych. Rocznie w Szpitalu Ojca Pio przyjmuje się rocznie około 1200 porodów. Po porodzie każdy noworodek przechodzi kompleksowe badanie w tym testy na fenyloketonurię i niedoczynność tarczycy oraz przesiewowe badanie słuchu.

Anna Fortuna