Rekord odprawionych podróżnych na podkarpackiej granicy polsko-ukraińskiej

30 grudnia 2017

Podczas świątecznego weekendu, na podkarpackiej granicy polsko-ukraińskiej padł rekord w liczbie odprawionych podróżnych. W sobotę 23 grudnia, granicę przekroczyło 58 tys. osób, podczas gdy średnio odprawia się tu ok. 36 tys. osób na dobę.

W ciągu całego przedświątecznego tygodnia ruch graniczny utrzymywał się na wysokim poziomie. Dzień przed Wigilią pojazdy osobowe na wyjazd z Polski oczekiwały ok. 15 godzin. Po 25 grudnia odnotowano spadek natężenia ruchu granicznego.
Większość obywateli Ukrainy wracała do swojego kraju w celu spędzenia świąt. Jak się okazało, cześć z nich przeterminowała ustalone terminy pobytu w państwach UE (dopuszczalny okres pobytu wynosi 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu).
Rekordzista 27 – letni Ukrainiec przekroczył dopuszczalny okresy pobytu na terytorium Schengen aż o 1189 dni. Mężczyznę ukarano mandatem karnym oraz otrzymał decyzję zobowiązująca go do powrotu na Ukrainę i zakazująca wjazdu do Polski i Schengen przez okres 1 roku.

W dniu 22 grudnia, dwóch obywateli Ukrainy przekraczających granicę w Medyce próbowało wywieźć do swojego kraju 67 elementów pochodzących ze skradzionych na terenie Niemiec samochodów marki Mercedes.

Następnego dnia, funkcjonariusze z Medyki zabezpieczyli 1864 butelek włoskiego wina bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości 14,5 tys. zł. Towar znajdował się w samochodzie dostawczym zaparkowanym na przygranicznym parkingu. Wino miało zostać wywiezione na Ukrainę. Do transportu wina przyznał się obywatel Ukrainy. Sprawę przekazano do dalszego prowadzenia funkcjonariuszom KAS.

W świąteczny poniedziałek funkcjonariusze z drogowego przejścia granicznego w Krościenku zatrzymali obywatela Ukrainy, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Mężczyzna, który próbował wjechać do Polski miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

We wtorek 26 grudnia w Medyce na kierunku wjazdowym do Polski zatrzymano obywatela Ukrainy, który posłużył się wyłudzonym na inne dane osobowe węgierskim paszportem. Mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa posłużenia się wyłudzonym dokumentem oraz usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy postępem. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności.

Fot. BIOSG