„Razem dla Niepodległej” – projekt Centrum Kulturalnego w Przemyślu

20 października 2017

Centrum Kulturalne w Przemyślu rozpoczęło realizację kolejnego projektu. „Razem dla Niepodległej” to interdyscyplinarna inicjatywa obejmująca szereg inicjatyw upamiętniających odzyskanie niepodległości.

Działania w projekcie skierowane są do mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego i mają charakter edukacyjno-artystyczny. Projekt daje możliwość twórczej ekspresji dzieci (konkurs plastyczny dla uczniów klas podstawowych), pokazuje archiwalne pamiątki, prace artystyczne podkarpackich twórców inspirujących się historią Polski i regionu (organizacja wystaw), a także dzięki organizacji koncertu zespołów sięgających po tematykę patriotyczno-historyczną, pokaże zwłaszcza młodszej widowni, że patriotyczny przekaz muzyczny może odbywać się nie tylko za pomocą tradycyjnych pieśni, ale również mieć miejsce we współczesnym rockowym i hiphopowym brzmieniu. Na scenie CK zaprezentują się zespoły Contra Mundum, Forteca oraz raper Tadek Polkowski.

Dodatkowym międzypokoleniowym działaniem będą rodzinne warsztaty wykonywania okolicznościowych kokard narodowych.

W realizacji Projektu CK wspierają: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Do 31 października w Centrum Kulturalnym w Przemyślu przyjmowane są prace na konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat ph. „Razem dla Niepodległej”. Regulamin do pobrania na stronie CK w zakładce Regulaminy i logo (http://ck.przemysl.pl/ck/razem-dla-niepodleglej-konkurs-plastyczny.html).

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się 10 listopada o godz. 10.00 w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Uroczystości będzie towarzyszyć otwarcie wystawy pokonkursowej i warsztaty dla laureatów konkursu oraz ich rodziców i opiekunów tworzenia kokard narodowych. Świąteczny charakter warsztatom nada towarzyszący im koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu wokalistek z Centrum Piosenki Dziecięcej przy SP nr 15 w Przemyślu.

Natomiast 12 listopada – również w Centrum Kulturalnym w Przemyślu – odbędzie się wernisaż drugiej wystawy powstałej w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Przemyślu i Przemyską Biblioteką Publiczną. Na niej pokazane będą archiwalia związane zarówno z walkami o odzyskanie niepodległości jak i z jej celebrowaniem na przestrzeni lat w Przemyślu oraz prace artystów plastyków z województwa podkarpackiego, którzy sięgają po tematykę patriotyczną.

Z tej okazji Centrum Kulturalne zwraca się z apelem do mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego o udostępnienie rodzinnych pamiątek i zbiorów dotyczących wydarzeń z 1918 roku (pocztówki, listy, plakaty, zdjęcia, prace plastyczne, wycinki prasowe itp.).
Zwieńczeniem projektu będzie koncert „Razem dla Niepodległej”, podczas którego

usłyszymy zespoły Contra Mundum i Forteca, a także Tadka Polkowskiego. Na niego zapraszamy także 12 listopada do Centrum Kulturalnego w Przemyślu.