Radni dyskutują o nowych elementach świątecznej dekoracji Przemyśla [zobacz zdjęcia projektu]

25 listopada 2016

Wśród tegorocznych dekoracji świątecznych zdobiących ulice Przemyśla pojawią się dwa nowe elementy. Zakup dekoracji 3D oraz projektora wyświetlającego iluminację wyniesie 86 tys. zł.

Podczas czwartkowej sesji, radni poparli zakup dwóch nowych ozdób bożonarodzeniowych, dekoracji świątecznej 3D za kwotę 62 tys. zł oraz projektora za kwotę 24 tys. zł.

Dekoracja 3D wykonana w formie górki z trzema misiami nawiązuje do fontanny z niedźwiadkami i kroczącego niedźwiedzia znajdującego się w herbie miasta Przemyśla. Zostanie ona postawiona w Rynku, na trawniku po lewej stronie fontanny, zaś po stronie prawej jak co roku pojawi się choinka i szopka. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jest to nowy element dekoracji bożonarodzeniowej, który na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Projektor służy do wyświetlania iluminacji zarówno na elewacjach budynków, jak i wewnątrz pomieszczeń. Posiada możliwość generowania stałych lub ruchomych obrazów. W okresie Świąt Bożego Narodzenia na elewacji budynku Urzędu Miejskiego w Rynku będzie wyświetlał wirujące śnieżynki kolorystycznie dopasowane do posiadanych elementów świątecznej dekoracji miasta w kolorze ciepłej i zimnej bieli oraz niebieskim. Podkreślić należy iż projektor może być wykorzystywany w ciągu całego roku do projekcji innych obrazów dopasowanych swoim charakterem do różnych świąt i okoliczności. Będzie to wymagało jedynie dokupienia nowego elementu.

KM_364e-20161115101639

Pomimo iż radni skłonili się w stronę tego zakupu, na sali obrad pojawiły się wątpliwości co do jego zasadności. Wydaje mi się, że trochę nonszalancji jest w tej decyzji. Jest to na bogato, a moim zdaniem miastem bogatym nie jesteśmy. Czy możemy wydawać pieniądze na lewo i prawo, czy są np. inne cele, które mogłyby być moim zdaniem bardziej racjonalne. Dziadostwa w Przemyślu nie powinno być, jednak jest pytanie, gdzie jest granica między dziadostwem, a nonszalancją – powiedział radny PO Wojciech Błachowicz. Poparła go radna Grażyna Stojak, 86 tys., to potężna kwota. Do Komisji Kultury było skierowane pismo, gdzie Młodzieżowy Dom Kultury zwraca się o zakup pomocy w postaci komputerów, koszt wyniósłby ok 20 tys. Odpowiedź brzmi „brak jest wolnych środków”. Młodzieży odmawiamy pomocy dydaktycznej, doszkolenia, a wydajemy na latające gwiazdki ? Taka zasadność nie mieści się w głowie.

KM_364e-20161115101639

Koszt montażu dekoracji w 2016 r. wynosi 71,118 zł co w połączeniu z zakupem nowych elementów da ok 150 tys. zł. Czy miasto, które ma 179 mln zadłużenia stać na takie wydatki ? – swoimi wątpliwościami podzielił się także radny PiS Eugeniusz Strzałkowski.

Zdaniem przewodniczącej Rady Miejskiej Lucyny Podhalicz, oświetlenie świąteczne ma służyć promocji miasta, czyli gałęzi na której miasto powinno mocno osiąść. Miasto rzeczywiście jest trochę ciemne, natomiast takie rzucające iluminacyjne oświetlenia będą bardzo atrakcyjne.

Radny Dariusz Iwaneczko podkreślił, że dzięki zakupionym we wcześniejszych latach oświetleniom Przemyśl wygląda jak dawne miasto wojewódzkie, a nie jak Radymno. Taki jest duch czasu, albo z nim idziemy i tak nie nadążamy, nie zrównamy się nigdy z Rzeszowem, nawet z Tarnobrzegiem. Takie są też oczekiwania ludzi, bardzo często słyszałem, że wyglądamy jak dziura, jak zadupie za przeproszeniem. Technologicznie ten sprzęt będzie służył miastu i instytucjom, może być wykorzystywany wielokrotnie, choćby podczas świąt narodowych. Nie wiem czy jest nad czym w ogóle dyskutować. Albo chcemy żeby to miasto ładnie wyglądało albo żeby wyglądało jak zapyziałe, zapomniane.

Anna Fortuna