Rada Miasta przegłosowała nowe stawki za parkowanie w Przemyślu. Różnią się one nieco od tych zapowiadanych

24 września 2015

W miniony poniedziałek zapowiadaliśmy wprowadzenie zmian dotyczących opłat parkingowych. Dzisiaj radni przegłosowali uchwałę, lecz nie do końca taką o jaką walczyła Przemyska Kongregacja Kupiecka.

Chcąc wyjść na przeciw mieszkańcom i przedsiębiorcom Przemyska Kongregacja Kupiecka postulowała o wprowadzenie zmian dotyczących opłat parkingowych w naszym mieście. Początkowe założenia zakładały obniżenie opłaty za pierwszą godzinę parkowania do 1 zł, zwolnienie z opłat w soboty oraz darmowe parkowanie dla tych kierowców, którzy przedstawiliby paragon z zakupów dokonanych w śródmieściu.

W miniony poniedziałek, na konferencji prasowej przedstawiono osiągnięte porozumienie pomiędzy Kongregacją, a radnymi klubu PiS i Porozumienia dla Przemyśla. Wypracowany kompromis, to pierwsza godzina parkowania za 1 zł oraz całkowite zwolnienie z opłat w soboty. Projekt uchwały miał zostać w dniu dzisiejszym przegłosowany przez radnych podczas sesji. Tak też się stało, uchwałę poparto jednogłośnie, lecz nie w jej pierwotnym brzmieniu, a z wprowadzonymi poprawkami. Zgodnie z tą ustawą od 1 stycznia 2016 roku, za 30 minut parkowania w Przemyślu  zapłacimy 1 zł, druga i każda następna godzina będzie nas kosztować 2 zł. W sobotę zaś opłaty będą obowiązywać do godz.14.

Taka decyzja została podjęta po negatywnej opinii Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg. Główne argumenty radnych, to przede wszystkim zmniejszenie wpływu dochodów do budżetu miasta jak i również obawy przed zakorkowaniem parkingów. A czas 30 minut jest wystarczający by zdążyć załatwić pilne i szybkie sprawy.

Anna Fortuna