Rachunek sumienia Stowarzyszenia dla Przemyśla „Regia Civitas”

11 września 2018

Stowarzyszenie dla Przemyśla „Regia Civitas” podsumowało upływającą kadencję Rady Miejskiej. Podczas konferencji prasowej działacze przedstawili, to co udało się zrealizować w ciągu ostatnich czterech lat.

Teza, że nic się w tym mieście nie robiło i nic się nie działo, jest tezą nieprawdziwą. C najwyżej można powiedzieć, że wydatki były na niższym poziomie. – powiedział podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta Przemyśla Grzegorz Hayder.

Zastępca prezydenta podkreślił, że w poprzedniej kampanii wyborczej Regia Civitas zapowiadała, że nie należy spodziewać się w latach 2014-2018 olbrzymich inwestycji, co wynikało przede wszystkim z przyczyn finansowych. Ograniczenia te spowodowane były dość poważnym zadłużeniem miasta, na które wpłynęły m.in. takie zadania jak: budowa obu obwodnic, utworzenie strefy ekonomicznej czy też prace związane z Zamkiem Kazimierzowskim. Prognoza finansowa uchwalona na lata 2014-2018 przewidywała wydatki inwestycyjne w wysokości około 160 mln zł, tymczasem i tak wydano 190 mln zł.

Zastępca prezydenta przyznał również, że na początku kadencji wraz z koalicjantem podnieśli podatki w mieście. Zrobiono to ze względu na wcześniej zaciągnięte kredyty.

Ubiegłą kadencję kończyliśmy mając prawie 12 mln przeterminowanych zobowiązań. Tą kończymy, na koniec 2017 r. kwotą 300 tys. zł. Dzięki tej podwyżce kończąc kadencję oddajemy miasto ze zdrowymi finansami. – dodał Grzegorz Hayder.

O obietnicach wyborczych, które udało się zrealizować w tej kadencji, mówili radni z poszczególnych okręgów.

Spośród tych inwestycji, które znalazły się w naszym programie cztery lata temu, praktycznie nie ma takiej w tym okręgu, która by nie została albo wykonana albo jest w trakcie realizacji – powiedział Tomasz Kuźmiek radny z okręgu nr 1.

W okręgu tym zrealizowano takie inwestycje jak: budowa kładki pieszo-rowerowej, zagospodarowanie terenów nadbrzeżnych nad Sanem na wysokości osiedla Kmiecie, termomodernizacja budynku SP nr 16, budowa ronda przy Orlenie. W trakcie realizacji jest: przebudowa ulicy Wysockiego, Chrzanowskiej i Bielskiego, remont dróg osiedlowych, modernizacja placów zabaw (zrealizowana już na os.Kmiecie i w trakcie na os. Glazera).

Mieliśmy zaplanowane dwie duże inwestycje. Jedną z nich była sala sportowa przy SP NR 14 – ze względu na zawiłości prawne związane z gruntem długo trwały regulacje i w tym roku rozpoczęliśmy budowę, która zakończy się w 2020 r. Drugą znaczącą inwestycją był drugi etap przebudowy drogi Buszkowickiej wraz z infrastrukturą rowerową – powiedział Robert Bal z okręgu nr 2.

W okręgu tego radnego udało się także wybudować boisko wielofunkcyjne wraz z siłownią zewnętrzną przy ulicy Focha. Częściowo zrealizowane zostało zadanie związane z rozwinięciem infrastruktury kanalizacyjnej przy Paderewskiego i Chrobrego, a także usprawniono ruch drogowy na Placu Konstytucji poprzez wydłużenie światła zielonego przy ulicy Krasińskiego, miejsce to wciąż wymaga przeprowadzenia analizy ruchu.
W programie wyborczym była również mowa o zbudowaniu przystani żeglarskiej, czego nie udało się dokonać.

Okręg nr 3 należy do radnej Małgorzaty Gazdowicz. Zrealizowano w nim takie inwestycje jak: utworzenie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, parkingi rowerowe w centrum, ścieżki rowerowej na trasie Kruhel Wielki-Zielonka, Zniesienie-Wysokie Góry, remont ul.Tatarskiej. Wśród zadań wykonanych częściowo są remonty ulic: Sienkiewicza, Sanockiej i Parkowej, Wandy, Piasta Kołodzieja i Hubala. W trakcie rozbudowy jest miejska sieć ciepłownicza – całe Stare Miasto będzie mogło z niej korzystać.
Mają powstać 4 stacje napraw rowerów: przy kładce pieszo-rowerowej, przy MZK, przy Placu Niepodległości i przy basenie. Nie udało nam się zrealizować zadania wymiany świateł ulicznych na ledowe – powiedziała radna.

W okręgu nr 4 radnego Daniela Dryniaka wybudowano boisko sportowe przy SOSW nr 2, chodnik przy ulicy Wilsona. W trakcie jest rozbudowa struktury wodno-kanalizacyjnej: Droga Hurecka i okolice, Jasińskiego, Batorego i okolice.

Zadania jakie samorząd zrealizował poza obietnicami: remont Placu Rybiego, modernizacja stadionu Juvenia, w trakcie rozpoczęta jest budowa sali sportowej przy I LO.

Anna Fortuna