Przywołują uśmiech na buziach małych przemyskich pacjentów [zdjęcia]

20/11/2018
693 Views

Wolontariusze z Fundacji “Dr Clown” umilają dzieciom pobyt w przemyskim szpitalu. Dzięki nim na buziach małych pacjentów chociaż przez chwilę może zagościć uśmiech.

Pobyt w szpitalu, nawet ten krótki, dla dziecka łączy się z cierpieniem, smutkiem i lękiem. Są jednak takie osoby, które potrafią sprawić żeby chociaż na chwilę na ich buziach zawitał uśmiech. To właśnie za sprawą wolontariuszy z Fundacji “Dr Clown” na oddziałach dziecięcych pojawia się radość. Od lipca br., można ich także spotkać w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Fundacja “Dr Clown” powstała w 1999 r., jej celem jest wywoływanie uśmiechu na twarzach chorych, a misją przekonanie, że smutek można leczyć. Obecnie ponad 600 wolontariuszy, w przebraniu „doktora clowna” odwiedza w całej Polsce prawie 59 tysięcy potrzebujących. Podczas każdej wizyty rozdają radość, uśmiech i czerwony nosek – niezbędny, magiczny rekwizyt.

– Naszym głównym celem jest odwracanie myśli pacjenta od choroby poprzez skłanianie go do zabawy, śmiechu. – mówi Anna Mossakowska, pełnomocnik oddziału Regionalnego Podkarpacie Fundacji “Dr Clown”. W Fundacji działa od 15 lat.

W Przemyślu obecnie działa pięciu wolontariuszy, którzy w każdy piątek odwiedzają przemyskich małych pacjentów.

– Najczęściej, gdy wchodzimy na oddział rodzice z dziećmi wychodzą z sal i zapraszają nas do siebie. Jest to bardzo miłe. Wchodząc już do sali musimy się szybko rozeznać w sytuacji, bo nie wiemy jakiego pacjenta zastaniemy, czy to będzie maluszek czy starszy i czy będzie chciał naszych odwiedzin. Nikogo jednak nie zmuszamy do kontaktu z nami, nie robimy tego na siłę. Wchodząc do sali improwizujemy na bazie swoich umiejętności nabytych na szkoleniach. – dodaje A. Mossakowska.

Dzieci dostają od nich noski klowna, zwierzątka z balonów. Najbardziej lubią iluzję, a dzięki wolontariuszowi iluzjoniście sztuczki są wyjątkowe. Wolontariusze nie pytają o chorobę, ich rolą jest odwrócenie uwagi od niej.

Jeśli tylko zwiększy się liczba wolontariuszy w Przemyślu będą oni również odwiedzać w szpitalu osoby dorosłe, tak jak to ma miejsce w innych miastach. Często osoby starsze są rzadko odwiedzane przez najbliższych, dlatego też cieszą ich wizyty wolontariuszy, możliwość rozmowy z nimi, wyżalenia się.

Aby zostać wolontariuszem wystarczy być pełnoletnim. Nie są wymagane umiejętności, bo te nabywa się podczas szkolenia. Pierwszym zadaniem wolontariusza jest zbudowanie swojej postaci, wymyślenie stroju, pseudonimu.

– Dzięki przebraniu pokazujemy dziecku, że jesteśmy kimś innym niż personel medyczny. Pozwala to też nam złapać łatwiejszy kontakt z dzieckiem, zaintrygować go – wyjaśnia Anna Mossakowska.

Osoby chcące zasilić szeregi wolontariuszy w Przemyślu oraz ci którzy chcieliby wesprzeć ich działania w sposób rzeczowy, finansowy mogą się kontaktować z Anną Mossakowską, nr tel 784 399 249.

Wolontariuszy z Fundacji “Dr Clown” można także spotkać podczas różnego rodzaju akcji w placówkach specjalnych zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Fundacja działa już w Ustrzykach Dolnych i Sanoku, kolejne miejscowości, do których chce dotrzeć, to Krosno i Lesko.

Inne wiadomości

Rozmawiali o Karpatach
Wiadomości
369 views
Wiadomości
369 views

Rozmawiali o Karpatach

adm - 18/02/2019

Przez dwa dni weekendu w krasiczyńskim zamku odbywała się konferencja zorganizowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pod hasłem Europa Karpat.…

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
1638 views
Wiadomości
1638 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
953 views
Wiadomości
953 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…