Przez 9 lat labrador Questo pełnił służbę w Izbie Celnej w Przemyślu, teraz przechodzi na emeryturę

26 października 2016

Labrador Questo po 9 latach wytężonej służby kończy pracę w Izbie Celnej w Przemyślu. Przez ten czas udaremnił przemyt 6 mln szt. papierosów.

Labrador Questo ma na swoim koncie tysiące skontrolowanych samochodów, autokarów czy ciężarówek. Jest on jednym z 19 psów Izby Celnej w Przemyślu, specjalista od wykrywania wyrobów tytoniowych.

Do służby Questo trafił w 2007 r. po zakończonym kursie dla psów w Ośrodku Szkoleniowym Służby Celnej w Kamionie. Rok później zdobył I miejsce w Mistrzostwach Psów Służby Celnej w wykrywaniu wyrobów tytoniowych.

To prawdziwy psi weteran. Bilans jego pracy to zatrzymanie 6 mln szt. nielegalnych papierosów, nałożone mandaty karne dla przemytników na 500 tys. złotych. Dzięki czujnemu węchowi Questo, Skarb Państwa nie stracił ponad 6 mln złotych.

Świetne wyniki Questo to niewątpliwie dobre wyszkolenie, zgrany duet ze swoim przewodnikiem, ale i dobre geny – jego rodzice pracowali także w Służbie Celnej, wykrywając przemyt narkotyków.

Po odejściu ze służby Questo zamieszka ze swoim przewodnikiem, który pracuje od niedawna z Verą. To roczny owczarek belgijski, który kilka miesięcy temu zakończył kurs i stawia pierwsze kroki w wyszukiwaniu nielegalnych papierosów.

Dzięki pomocy psów pełniących Służbę w Izbie Celnej w Przemyślu, tylko w I półroczu 2016 na czarny rynek nie trafiło 4 mln sztuk papierosów, 276 kg tytoniu, 6,5 kg i 17 sadzonek marihuany, 140 g mefedronu.

W polskiej Służbie Celnej ( w całym kraju) pracuje obecnie 150 psów wyszkolonych do wykrywania papierosów i narkotyków.

Psy przez blisko dwa miesiące uczą się wyszukiwania wyrobów tytoniowych i środków odurzających. Naukę kończą egzaminem i po pozytywnej ocenie rozpoczynają służbę.

Najlepsze predyspozycje do pracy w Służbie Celnej mają rasy takie jak labrador, owczarek belgijski czy owczarek niemiecki.