Przewożący kontrabandę uciekł potrącając funkcjonariusza Straży Granicznej

25 listopada 2015

19-letni ukraiński kierowca przewożący kontrabandę uciekł z miejsca kontroli. Podczas ucieczki potrącił funkcjonariusza Straży Granicznej.

W dniu 20 listopada, patrol Straży Granicznej z Lubaczowa zatrzymał do kontroli drogowej w Jarosławiu dwa samochody Chryslera i Opla Vectrę.

Pierwszy z samochodów zjechał na pobocze zatrzymując się do kontroli, natomiast kierowca Opla, zmniejszył prędkość, a następnie gwałtownie ruszył potrącając funkcjonariusza. Pogranicznicy wszczęli pościg za uciekającym autem. Uciekający kierowca stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rowu, po czym zaczął uciekać pieszo. Mężczyznę zatrzymano. W trakcie kontroli jego samochodu ujawniono łącznie 4 520 paczek papierosów pochodzących z przemytu o wartości ponad 58 tys. złotych.

Jak się okazało w trakcie wyjaśnień, w samochodzie marki Chrysler podróżowało pięciu Ukraińców, a ich zadaniem było pilotowanie Opla z kontrabandą. Mieli informować kierowcę o zauważonych na drodze patrolach policji.

Decyzją Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu zatrzymano wszystkich (sześciu) obywateli Ukrainy i przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstwa karano-skarbowego, a kierującemu Oplem dodatkowy zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego.

Potrącony funkcjonariusz otrzymał w szpitalu pomoc medyczną. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W trakcie prowadzonego postępowania przygotowawczego, okazało się, że kilku z zatrzymanych do sprawy obywateli Ukrainy, było już sprawcami przestępstw karno-skarbowych związanych z przemytem do Polski łącznie ponad 26 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości prawie 1,6 mln zł.

Wszyscy otrzymali decyzje zobowiązujące ich do powrotu na Ukrainę z zakazem wjazdu do Polski na okres 5 lat.